Wypadek przy granicy. Trzech żołnierzy w szpitalu
Trzech żołnierzy trafiło na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Hajnówce po wypadku w czasie służby. Na drodze pojawił się żubr. Ich pojazd dachował.
2024-06-15, 18:10
- Trzech żołnierzy w trakcie patrolu dostało informację, że jest grupa migrantów, która próbuje przekroczyć granicę. Udali się na miejsce, by wesprzeć patrol, który już się tam znajdował - przekazała rzeczniczka Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie mjr Magdalena Kościńska w rozmowie z TVN24.
- Przed pojazdem na drogę wyszedł im żubr, przez co musieli gwałtownie wyhamować, w wyniku czego pojazd się przewrócił - poinformowała mjr Kościńska.
Żołnierzom nic się nie stało, krótko po wydarzeniu opuścili szpital. Jak potwierdza rzeczniczka, również żubr wyszedł z sytuacji cało.
Szczęśliwe zakończenie, ale żubry giną
To nie pierwszy wypadek z udziałem żubra i żołnierzy. Poprzednie, o których jako pierwsi informowali okoliczny mieszkańcy i działacze organizacji humanitarnych, zazwyczaj kończyły się dla zwierząt śmiercią.
REKLAMA
Obrońcy przyrody i naukowcy alarmowali o wpływie ochrony granicy na przyrodę Puszczy Białowieskiej od momentu, kiedy w sierpniu 2021 r. rozwinięto tymczasowe zasieki. Obawy nasiliły się podczas budowy granicznego muru, kiedy do puszczy wjechał dodatkowo ciężki sprzęt.
Tarcza Wschód a polska przyroda
Temat powraca w związku z planem utworzenia Tarczy Wschód. Warty 10 mld zł program ma się rozpocząć w 2025 roku. Rząd może wziąć pod uwagę stanowisko Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN, które zachęca do wykorzystania natury jako pomocy, a nie problemu przy zapewnieniu bezpieczeństwa granicy.
- Żelazna Kopuła i Tarcza Wschód. Wiceszef MON przedstawił propozycje w Brukseli
- "Niech Europa się dołoży". Prezydent o ochronie granicy Polski
- Adam Wajrak: nie chcę Irpienia w Białowieży
"Odpowiednie zarządzanie środowiskiem przyrodniczym w rejonach przygranicznych niesie duży potencjał istotnego zabezpieczenia granicy państwa i zredukowania zagrożenia ze strony agresji o charakterze militarnym, przy jednoczesnym zachowaniu, a nawet wzmocnieniu walorów środowiskowych i przyrodniczych tych terenów" - podaje PAN w stanowisku z 27 maja.
REKLAMA
"Podniesienie poziomu wód gruntowych, poszerzenie rozlewisk rzek, odtwarzanie naturalnych mokradeł, czy zalesianie i renaturalizacja przekształconych środowisk leśnych to rozwiązania, które mogą stanowić istotną barierę dla agresji militarnej" - czytamy.
Źródło: TVN24 / mp
REKLAMA