"Niech Europa się dołoży". Prezydent o ochronie granicy Polski
- Jeżeli Europa ma być przez nas chroniona przed nielegalną migracją, hybrydowym atakiem na granicę Unii Europejskiej, to niech się dołoży do tego - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Kalisza. Zaapelował też, by w wyborach do PE "głosować na ludzi wiarygodnych, doświadczonych".
2024-06-03, 21:55
Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził województwo wielkopolskie. Na spotkaniu z mieszkańcami Kalisza i powiatu kaliskiego odniósł się w wystąpieniu do planowanego przez rząd budowania umocnień na wschodniej granicy Polski.
- Premier powiedział, że chce budować nową zaporę, linię bezpieczeństwa na granicy. Proszę bardzo, jestem za tym, żeby umacniać granicę wschodnią, ale, hola hola, to jest także granica UE i strefy Schengen - powiedział Andrzej Duda w Kaliszu.
Tarcza Wschód. Prezydent: niech Europa się dołoży
Jak mówił, "jeżeli Europa ma być przez nas chroniona przed nielegalną migracją, hybrydowym atakiem na granicę Unii Europejskiej, to niech się dołoży do tego". - Bo nie widzę powodu, dlaczego Polacy mieliby tylko z własnej kieszeni płacić. (...) My możemy z własnej kieszeni płacić na rozwój dróg lokalnych, tak jak czynił to rząd Zjednoczonej Prawicy - dodał.
- Jeżeli mamy bronić granic, to niech będą bronione na wspólny koszt, a nie tylko na polski koszt - stwierdził prezydent. - Proszę do Brukseli i starać się o pieniądze, niech się Bruksela dołoży do tego - zaapelował do rządu.
REKLAMA
Prezydent stwierdził też, że "o to powinni walczyć posłowie do Parlamentu Europejskiego", których Polacy wybiorą w niedzielę w wyborach.
Tarcza Wschód coraz bliżej. Co zakłada projekt rządu?
Jeszcze w czerwcu rząd planuje przyjąć uchwałę w sprawie Narodowego Programu Odstraszania i Obrony "Tarcza Wschód" - wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Projekt takiej uchwały znalazł się w tym wykazie w poniedziałek.
Celem programu jest "wzmocnienie systemu obrony Rzeczypospolitej Polskiej, w tym przede wszystkim utworzenie kompleksowej, regionalnej infrastruktury obronnej do przeciwdziałania zagrożeniom na wschodniej flance NATO" - zaznaczono w wykazie prac rządu.
Czytaj także:
- Szef MON zapowiada: atak na granicy spotka się z naszą odpowiedzią
- Strefa buforowa na granicy z Białorusią. MSWiA przesuwa termin
Na Tarczę Wschód mają się złożyć systemy wykrywania i ostrzegania, wysunięte bazy, węzły logistyczne, umocnienia oraz systemy antydronowe mające zwiększać zdolności polskiej armii. Przemieszczenie się mają przeciwnikowi utrudnić nie tylko budowane zapory i umocnienia, ale także gęste lasy i bagna.
REKLAMA
Program zakłada prace na 700 km granicy, w tym 400 km z Białorusią. Pierwsze instalacje mają powstać w przyszłym roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028. Podawany koszt 10 mld zł obejmuje same materiały. MON zakłada, że na program uzyska dofinansowanie europejskie.
[ZOBACZ TAKŻE] Tarcza Wschód. Bosak: takiego programu nie szykuje się w tydzień
polskieradio.pl, IAR, PAP/ mbl
REKLAMA