Superkomórki burzowe nad Polską. Będzie bardzo groźnie
Nagłych burz, trąb powietrznych, ulew i gradu mogą się spodziewać Polacy od piątkowego popołudnia. - Zostały już wydane ostrzeżenia meteorologiczne zarówno pierwszego, drugiego, jak i trzeciego stopnia, więc sytuacja może być naprawdę groźna - ostrzega synoptyk IMGW Dorota Pacocha w rozmowie z portalem polskieradio24.pl. Najintensywniejsze zjawiska atmosferyczne wystąpią na zachodzie i południowym zachodzie kraju.
2024-06-21, 11:32
Synoptyk IMGW w rozmowie z portalem polskieradio24.pl wyjaśnia, że zarówno w piątek po południu i wieczorem, jak i w ciągu nocy z piątku na sobotę, sytuacja w pogodzie będzie bardzo dynamiczna.
Uwaga na trąby powietrzne
- Polska południowa i południowo-zachodnia znajduje się w bardzo ciepłej, wilgotnej masie powietrza zwrotnikowego, a za frontem będzie napływało chłodniejsze powietrze polarne morskie. I właśnie na styku tych dwóch mas powietrza te intensywne zjawiska będą się pojawiać - mówi Dorota Pacocha.
- Przemieszczaniu układu frontów atmosferycznych będą towarzyszyły bardzo intensywne burze, zwłaszcza w rejonie południowo zachodniej Polski i południowej. Obszar został objęty ostrzeżeniem trzeciego stopnia. Możemy się tam spodziewać burz, podczas których porywy wiatru mogą sięgać nawet do 110-120 nawet km/h - wyjaśnia synoptyk.
IMGW ostrzega: będą ulewy, grad i trąby powietrzne
- Burzom towarzyszyć będą silne opady deszczu. Lokalnie także ulewy. Suma opadów może wynieść do 50 litrów na metr kwadratowy. Mogą się także pojawiać opady gradu o dużej średnicy - nawet kilka centymetrów - ostrzega synoptyk IMGW.
REKLAMA
- Niewykluczone są także zjawiska takie, jak trąba powietrzna - zapowiada Dorota Pacocha. - Choć najgroźniejszymi zjawiskami zagrożona jest głównie południowo-zachodnia i południowa część kraju, to silne burze wystąpią także na zachodzie oraz w centrum Polski. Najspokojniej będzie na północnym wschodzie - prognozuje Pacocha.
Synoptyk wyjaśniła, że warunki kinematyczne sprzyjać będą dobrej organizacji burz.
Jak możemy się przygotować?
Dorota Pacocha radzi, by odpowiednio się przygotować do niebezpiecznych zjawisk w pogodzie. - Przede wszystkim dobrze jest zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które mamy na balkonach, bądź przy domach, które mógłby porwać silny wiatr - apeluje synoptyk. W mieszkaniach i w domach pozamykamy też okna - uczula synoptyk. - Podczas silnej burzy dobrze jest schronić się w budynku. Natomiast jeżeli już jesteśmy na zewnątrz, to nie stawiajmy pod drzewami. A gdy znajdujemy się w okolicy zbiornika wodnego, czy na wodzie, to zejdźmy z wody i oddamy się od niej - dodaje.
IMGW zwraca też uwagę, by zabezpieczyć auta - przykryć lub schować do garażu, by nie zostały zniszczone m.in. przez grad.
REKLAMA
W sobotę groźniej na wschodzie
Synoptyk IMGW zapowiada, że strefa burz będzie się przemieszczać od południowego zachodu, przez centrum kraju w stronę wschodniej i północno wschodniej Polski. - W sobotę groźniejsza sytuacja będzie we wschodniej połowie Polski - ostrzega Pacocha.
Dodaje, że od niedzieli sytuacja w pogodzie powinna się uspokoić. Gdzieniegdzie może popadać, ale ogólnie rzecz biorąc ma być więcej słońca i nieco chłodniej. Termometry pokażą od 22 do 26 st. C. - Jak widać w prognozie, z biegiem dni w przyszłym tygodniu będzie się robiło coraz cieplej. W czwartek oraz w piątek temperatury w Polsce mogą wzrosnąć do 28-29 st. C - mówi synoptyk IMGW.
- Miliony dzieci zaczną wakacje. Policja obiecuje zadbać o bezpieczne wyjazdy i zapowiada kontrole
- W USA żar leje się z nieba. Fala upałów, padł stuletni rekord
Gdzie jest burza? Radar w czasie rzeczywistym:
REKLAMA
polskieradio24.pl/kg
REKLAMA