To będzie piekielny piątek. IMGW szykuje czerwone alerty

2024-06-20, 17:15

To będzie piekielny piątek. IMGW szykuje czerwone alerty
Piątek będzie bardzo niebezpieczny w pogodzie. IMGW prognozuje alerty najwyższego stopnia. Foto: Shutterstock/Piotr Krzeslak, IMGW

Synoptycy mają złe wieści pogodowe. W piątek do Polski dotrą silne nawałnice. IMGW prognozuje wydanie czerwonych alertów najwyższego stopnia, a ostrzeżenia obejmą praktycznie cały kraj. Oprócz burz we znaki dadzą się też upały.

Pierwsze burze pojawią się w piątek w godzinach popołudniowych. Napłyną od zachodu, dlatego najbardziej zagrożone będą powiaty w województwach dolnośląskim i opolskim. Tam IMGW prognozuje wydanie czerwonych alertów najwyższego stopnia. Suma opadów może sięgać do 40 milimetrów sześciennych, a porywy wiatru - 120 kilometrów na godzinę. Niewykluczone są również trąby powietrzne i opady dużego gradu.

Mapy pogodowe wskazują, że najgroźniejsze nawałnice w późniejszych godzinach będą się przesuwały na wschód i nawiedzą województwa: wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i świętokrzyskie. 

Prawdopodobnie zaledwie kilkanaście powiatów nie będzie objętych ostrzeżeniami IMGW.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

Upały i burze. Alerty IMGW

Burzom będą towarzyszyć wysokie temperatury. Na upały muszą uważać szczególnie mieszkańcy Dolnego Śląska, ziemi opolskiej, województwa lubuskiego, południa Wielkopolski, Górnego Śląska, Małopolski z wyłączeniem terenów górskich i podgórskich, a także południa ziemi łódzkiej i świętokrzyskiej.

REKLAMA

Posłuchaj

Synoptyk Michał Kowalczuk informuje, że upały mogą sięgać do 32 stopni Celsjusza (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Dla tych rejonów wydano ostrzeżenia ze względu na upał sięgający od 30 do 32 stopni Celsjusza. W pozostałej części Polski temperatury 24-28 stopni, najchłodniej nad morzem 20-23 stopnie.

Wystąpią też tropikalne noce - temperatury nawet po zmroku nie spadną poniżej 20 stopni Celsjusza.

Burze z gradem i trąby powietrzne

W sobotę strefa najgroźniejszych burz odsunie się na wschód. W rejonie Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia porywy wiatru przekroczą 90 kilometrów na godzinę.

Z kolei w niedzielę zapowiada się spokojna pogoda, burze mogą się pojawić dopiero w przyszły czwartek.

REKLAMA

Posłuchaj

W piątek i sobotę IMGW prognozuje burze (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Gdzie jest burza? Radar w czasie rzeczywistym:

Jak zachować się w czasie upału?

IMGW w formie poradnika inspirowanego sztuką opublikował poradnik, jak zachować się w czasie upałów. Zachęcamy do lektury:

Czytaj także:

IMGW/IAR/mr/jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej