Klimatolog przestrzega przed afrykańskimi upałami: będą się powtarzać

- Zmiana klimatu ma dwie odsłony - upał oraz bardzo dużą wilgotność. Pierwsza prowadzi do suszy, druga do gwałtownych zjawisk pogodowych - mówił w Polskim Radiu 24 klimatolog prof. Bogdan Chojnicki.  

2024-06-18, 21:00

Klimatolog przestrzega przed afrykańskimi upałami: będą się powtarzać
Klimatolog: od początku roku mamy na razie 17 dni z rekordowo wysoką temperaturą w Polsce, upały dopiero przed nami. Foto: Sumit Thapar/Shutterstock

Nad Polskę nadciąga fala potężnych upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty II stopnia i zaapelował o ostrożność w związku z trudnymi warunkami. Termometry mogą wskazać nawet 30 st. C.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, doświadczamy najgorętszego roku w historii pomiarów. - Masa gorąca da o sobie znać. Jesteśmy jeszcze przed letnim przesileniem, a już mamy pierwszą wizytę afrykańskiego powietrza. To będzie się powtarzać. Zmiana klimatu, globalne ocieplenie, szczególnie w Polsce realizuje się poprzez wtargnięcia gorących i bardzo wilgotnych mas powietrza. To dzieje się na naszych oczach. Zmiana klimatu ma dwie odsłony - upał oraz bardzo dużą wilgotność. Pierwsza prowadzi do suszy, druga do gwałtownych zjawisk pogodowych - powiedział prof. Bogdan Chojnicki.  

Upały dopiero przed nami

Przypomniał też, że pogoda nie jest klimatem. - Gdyby we wszystkie dnia w roku temperatura była mocno powyżej średniej, to mielibyśmy do czynienia z totalną tragedią. Klimat wywróciłby nam się natychmiast. Okresy chłodu dobrze robią statystyce. Od początku roku mamy na razie 17 dni z rekordowo wysoką temperaturą w Polsce, upały dopiero przed nami. Zmiana klimatu nie dzieje gdzieś tam daleko w Indiach, widoczna jest także u nas - tłumaczył prof. Chojnicki. 

Posłuchaj

Klimatolog prof. Bogdan Chojnicki gościem Ewy Wasążnik (Temat dnia) 22:54
+
Dodaj do playlisty

W tym tygodniu wystąpią też pierwsze tropikalne noce, podczas których temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza. Zjawisko może wpływać na jakość snu. Z wtorku na środę czeka nas pierwsza taka noc w tym roku.

REKLAMA

Eksperci przypominają, że upały są szczególnie niebezpieczne dla seniorów, osób chorych na choroby serca, nerek oraz cukrzycę, a także dla kobiet w ciąży i niemowląt. Każdy powinien pamiętać o piciu wody i unikaniu długiej ekspozycji na słońce. W czasie gwałtownych upałów trzeba też pamiętać o zwierzętach, które także narażone są na odwodnienie.

Więcej w nagraniu. 

***

AudycjaTemat dnia

REKLAMA

ProwadzącyEwa Wasążnik

Gość: prof. Bogdan Chojnicki (klimatolog, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

Data emisji: 18.06.2024

Godzina emisji: 15.33

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej