Takiego skwaru dotąd nie było. IMGW bije na alarm
Przed nami najcieplejszy okres w Polsce w tym roku - mówi portalowi polskieradio24.pl Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W związku z falą upałów w kilku regionach obowiązują alerty II stopnia.
2024-06-17, 16:05
Ostrzeżenia wydano dla południa woj. śląskiego, prawie całej Małopolski, całego Podkarpacia i południowej Lubelszczyzny.
Jak tłumaczy Emilia Szewczak, ogłoszono alerty II stopnia, ponieważ temperatura wyniesie w tej części kraju 30-32 stopnie Celsjusza i będzie utrzymywać się powyżej jednego dnia (we wtorek i środę).
- To będzie najcieplejszy okres w tym roku w Polsce, jak do tej pory - wskazuje ekspertka. Dodaje, że dotąd w 2024 r. tylko raz odnotowano temperaturę powyżej 30 stopni - na stacji w Puławach pod koniec maja.
Nie tylko upał. "Ostrzeżeń będzie przybywać"
- Prognozy jasno wskazują na powietrze ciepłe z domieszką zwrotnikowego. Napłynie do nas gorąca masa - mówi Emilia Szewczak.
REKLAMA
Dodała, że odczuwalny będzie "duży kontrast termiczny", bo na południu będzie upalnie, a nad morzem temperatura wyniesie 19 stopni.
Czekają nas też gwałtowne burze i silne porywy wiatru. - Ostrzeżeń będzie przybywać - alarmuje synoptyczka IMGW.
Pogodowy roller coaster. "Duża zmienność"
- W tym tygodniu zmienność w pogodzie będzie duża. Na początku upały, potem czwartek będzie chłodniejszy, bez opadów, natomiast cieplejsze powietrze, ale już raczej bez upałów, wróci w weekend - mówi nam Emilia Szewczak.
Nie wyklucza też wystąpienia nocy tropikalnej. - To taka noc, podczas której temperatura minimalna nie spada poniżej 20 stopni - tłumaczy. Mogłaby się ona pojawić na południu, w okolicach Bielska-Białej czy Tarnowa.
REKLAMA
Fala upałów nad Polską. Jak się zabezpieczyć?
- Zbliża się okres wakacyjno-urlopowy, a prognozujemy, że upały będą w tym roku bardzo wymagające dla człowieka - podkreśla ekspertka. Informuje, że na stronach IMGW można znaleźć wskazówki dotyczące zachowania się podczas upałów.
Emilia Szewczak przypomina o tym, by pamiętać o nawodnieniu. - W okresie największego usłonecznienia, czyli w godzinach okołopołudniowych, warto zasłonić zasłony, rolety, żaluzje, żeby bezpośrednie promieniowanie słoneczne nie docierało do wnętrz pomieszczeń - radzi synoptyczka.
Zobacz także:
Ponadto warto pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, nakryć głowy, używaniu kremów z filtrem i nie przebywać na słońcu zbyt długo. - A jak słabo się czujemy, pozostańmy w mieszkaniu, bo na zewnątrz może być naprawdę bardzo duszno - ostrzega Emilia Szewczak z biura prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w rozmowie z portalem polskieradio24.pl.
REKLAMA
Posłuchaj
Fala upałów napływa do Polski. Relacja Marty Szulborskiej (IAR) 0:47
Dodaj do playlisty
ms, IAR
REKLAMA