Burze przyniosą ulewy, a nawet grad. Alerty IMGW dla sześciu województw

W godz. 12-22 obowiązują ostrzeżenia pierwszego najniższego stopnia przed burzami w sześciu województwach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje, że mogą tam wystąpić także ulewne deszcze, silny wiatr, a nawet grad.

2024-06-17, 11:31

Burze przyniosą ulewy, a nawet grad. Alerty IMGW dla sześciu województw
Burzom będą towarzyszyć silne opady deszczu i wiatr. Miejscami może spaść grad. Foto: Shutterstock/IMGW

Ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniej części warmińsko-mazurskiego.

Posłuchaj

Dorota Pacocha z IMGW o zasadach bezpieczeństwa podczas występowania burz (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Burze mogą pojawiać się po południu, natomiast będą zanikać późnym wieczorem. W woj. zachodniopomorskim, lubuskim i w zachodniej części woj. pomorskiego ostrzeżenia obowiązują w godz. 12.00-20.00. W woj. wielkopolskim od godz. 14.00 do godz. 21.00, a w woj. kujawsko-pomorskim i na pozostałym obszarze woj. pomorskiego w godz. 14.00-22.00.

Ulewy, silny wiatr i grad

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz na terenie objętym ostrzeżeniem wynosi 80 proc. Miejscami będą im towarzyszyć silne opady deszczu - od 20 mm do 35 mm oraz silny wiatr - w porywach od 70 km/h do 85 km/h. Lokalnie może spaść grad.

REKLAMA

Ostrzeżenie pierwszego stopnia "dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, późnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe zagrożenie życia". Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa

Dorota Pacocha z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomniała, że burze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- Jeżeli już zdarzy się, że jesteśmy w terenie podczas burzy pamiętajmy nie stawajmy pod drzewami. Jeżeli jesteśmy w górach, to jak najszybciej zejdźmy w dół. A jeżeli pływamy, to natychmiast wyjdźmy z wody i oddalmy się najlepiej od brzegu - wymieniała.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/PAP/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej