Miliony dzieci zaczną wakacje. Policja obiecuje zadbać o bezpieczne wyjazdy i zapowiada kontrole

2024-06-21, 07:15

Miliony dzieci zaczną wakacje. Policja obiecuje zadbać o bezpieczne wyjazdy i zapowiada kontrole
Policja rozpoczyna akcję Bezpieczne Wakacje 2024. W jej ramach na drogach pojawi się więcej patroli. Foto: FotoDax/ Shutterstock

W związku z początkiem wakacji, na drogach pojawi się więcej patroli policji. Mundurowi zadbają o bezpieczeństwo podróżnych jadących odpocząć oraz dzieci jadących na zorganizowane wyjazdy.

Prawie pięć milionów uczniów z całego kraju rozpoczyna wakacje. W szkołach odbędą się uroczyste zakończenia roku, a uczniowie otrzymają świadectwa.

Wakacje 2024. Policja zapowiada więcej patroli

Wraz z początkiem wakacji na drogach całej Polski pojawi się więcej patroli w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach. Rusza akcja Bezpieczne Wakacje 2024. - Wszystko po to, aby droga na wypoczynek przebiegła bezpiecznie - mówi Radiu Katowice nadkomisarz Tomasz Bratek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

- Sprawdzamy trzeźwość i prędkość, to, jak przewożone są osoby wewnątrz pojazdów - wskazał mundurowy. 

Przypomniał też kierowcom, by ci pamiętali o poruszaniu się przede wszystkim prawym pasem, a prowadzącym ciężarówki - o zakazie wyprzedzania się na autostradach. 

REKLAMA

Uwaga na zmiany pogody w trasie. Policja przypomina i ostrzega

Mundurowy uczulił też kierowców na nagłe zmiany pogody w trasie. - Kiedy pojawi się deszcz, woda na drogach, to zapominamy że nasz pojazd traci przyczepność, stąd więcej stłuczek - przypomniał

Stwierdził też, że także słoneczna pogoda potrafi sprawić, że kierowcy czują się zbyt pewnie, tracą czujność i w rezultacie doprowadzają do kolizji i wypadków. 

Wakacyjne wyjazdy na kolonie. Lepiej sprawdzić organizatora

W całej Polsce kuratorzy zatwierdzili dotąd 16,5 tys. zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. 

Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go do kuratorium na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – 14 dni przed datą początku. 

REKLAMA

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku dzieci i młodzieży wypoczynek.men.gov.pl. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do kuratorium oświaty, na którego terenie ma siedzibę.

Czytaj także: 

Kurator oświaty umieszcza w bazie wypoczynku tylko takie zgłoszenia, które spełniły wszystkie wymagania formalne określone przepisami prawa. Wypoczynek dla dzieci i młodzieży, który nie jest zamieszczony w bazie wypoczynku, jest organizowany nielegalnie. 

Wśród zatwierdzonych wypoczynków 15505 to obozy, kolonie i półkolonie w kraju. Zatwierdzonych zostało też 1037 wypoczynków organizowanych za granicą. Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne najczęstsze kierunki to: Bułgaria, Włochy, Hiszpania, Grecja, Chorwacja, Czechy, Słowacja, Czarnogóra i Cypr.

IAR, PAP/ mbl

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej