Poznański Czerwiec. Prezydent: kamień węgielny antykomunistycznych zrywów w Polsce

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że poświęcenie uczestników Poznańskiego Czerwca było przyczynkiem do upadku systemu komunistycznego i odzyskania przez Polaków suwerennego państwa. W liście do uczestników i organizatorów obchodów 68. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 prezydent złożył hołd osobom, które przeciwstawiły się sowieckiemu reżimowi.

2024-06-28, 19:12

Poznański Czerwiec. Prezydent: kamień węgielny antykomunistycznych zrywów w Polsce
Prezydent Andrzej Duda skierował list do uczestników i organizatorów obchodów 68. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Foto: PAP/Radek Pietruszka

"Poznański Czerwiec ’56 był buntem ludzi doprowadzonych do ostateczności i zdeterminowanych, by ich "dość" wybrzmiało jak najgłośniej i przyniosło wreszcie w kraju zmiany na lepsze" - czytamy w liście Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że komunistyczny reżim krwawo stłumił poznańskie demonstracje. "Utopienie zrywu we krwi nie pozostało jednak bez echa. Prawda o odwadze i ofierze uczestników szybko rozeszła się po całej Polsce. Brutalne stłumienie protestów robotniczych kompromitowało reżim nawet w oczach jego zwolenników. Pod naciskiem społeczeństwa komuniści musieli wkrótce nieco ustąpić, a październikowa odwilż zakończyła epokę stalinizmu w Polsce" - dodał prezydent.

Poznań 1956

68 lat temu, 28 czerwca 1956 roku, robotnicy w Poznaniu wystąpili przeciwko komunistycznej władzy. W ulicznych walkach zginęło blisko 60 osób, ponad 650 zostało rannych. Wydarzenia te są nazywane "Poznańskim Czerwcem 1956" lub "Czerwcem '56", albo "powstaniem poznańskim". Wtedy to, po raz pierwszy w PRL, robotnicy zorganizowali strajk generalny i wyszli na ulice, demonstrując niezadowolenie i sprzeciw wobec sytuacji w kraju. Na transparentach widniały hasła: "Chcemy wolności", "Chcemy chleba", "Chcemy religii w szkołach", "Precz z bolszewizmem".

Protest w Poznaniu był jednym z ważniejszych buntów wolnościowych i antytotalitarnych w Europie Środkowej lat 50. XX wieku. W 2006 roku, w 50. rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń, Sejm ustanowił 28 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Święto honoruje "bohaterów, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych antykomunistycznych zrywów w Polsce".

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej