Prezydent Duda o umowach z Chinami dot. żywności. "Największe w historii"
Polska zawarła szereg porozumień dotyczących eksportu żywności do Chin. Prezydent Andrzej Duda, który gości w poniedziałek w Pekinie, podkreślił, że są one chyba "największymi w historii".
2024-06-24, 16:09
Podczas briefingu w Pekinie prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na "cały szereg" porozumień dotyczących eksportu polskiej żywności do Chin, które zawarto podczas jego wizyty w Państwie Środka. Jak wskazywał, są to chyba "największe umowy w historii, które otwierają w istotnym stopniu rynek chiński dla polskiego rolnictwa".
- Do końca roku będziemy mieli tzw. regionalizację, jeśli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu w Chinach. To jest dla naszych producentów drobiu - a jesteśmy potęgą drobiarską w skali Europy - informacja niezwykle ważna. Do końca roku wszystkie związane z tym kwestie będą na pewno domknięte i ta regionalizacja drobiu będzie na pewno załatwiona - zapewnił prezydent. - Będziemy czwartym krajem świata, który będzie miał tę regionalizację - obok Francji, Stanów Zjednoczonych - dodał.
Co oznacza regionalizacja?
W poniedziałek w obecności przywódców Polski i Chin podpisano m.in. porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do występowania ognisk HPAI. Obecnie wystąpienie choroby w dowolnym regionie kraju skutkuje zakazem eksportu produktów drobiarskich z całej Polski. Dzięki podpisanej umowie zakazy handlu miały zastosowanie tylko do regionów, w których potwierdzono zachorowania u drobiu. W ten sposób producenci unikną potencjalnych strat ekonomicznych związanych z występowaniem tej choroby.
Owoce wizyty w Chinach
Po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem w Pekinie przekazano też, że Chiny zniosły wizy dla Polaków na pobyt do 15 dni.
REKLAMA
Chiński program ruchu bezwizowego umożliwia obywatelom posiadającym zwykłe paszporty podróżowanie do Chin bez wiz na okres do 15 dni w celach biznesowych, turystycznych, rodzinnych i tranzytowych.
Program ruchu bezwizowego ma na celu pobudzenie turystyki po pandemii i wzmocnienie więzi międzynarodowych - poinformowały władze w Pekinie.
- "Umacnianie w Chinach polskiego ducha". Prezydent wręczył odznaczenia w Pekinie
- Nowy globalny porządek. "Znajdujemy się w środku procesu"
- Spięcie Niemiec z Chinami. Wicekanclerz: spotkania nie będzie
PAP/kg
REKLAMA
REKLAMA