Sanepid zamyka kąpieliska. Tu nie znajdziesz ochłody w wodzie
Sanepid wprowadził tymczasowy zakaz wchodzenia do wody na dwóch kąpieliskach w gminie Mielno. W zachodniopomorskim nie można też kąpać się na plaży miejskiej nad jeziorem Trzesiecko. Zamknięte kąpieliska są też w innych regionach Polski.
2024-06-29, 16:30
W sobotę powinien ruszyć sezon kąpielowy na wszystkich 17 nadmorskich kąpieliskach w gminie Mielno (Zachodniopomorskie).
Gdzie obowiązują zakazy?
GIS przekazał w serwisie kąpieliskowym, że na dwóch kąpieliskach sanepid wprowadził w sobotę tymczasowy zakaz wchodzenia do wody. Czerwona flaga, która oznacza zakaz kąpieli, powiewa nad Mielnem 220 i Unieściem 221. Główny Inspektorat Sanitarny podał, że zakaz wprowadzono "w związku z uzyskaniem klasyfikacji niedostatecznej za miniony sezon kąpielowy". Kolejne badanie wody planowane jest na 1 lipca.
W Zachodniopomorskiem nadal nie można się kąpać na plaży miejskiej nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku. Obostrzenia służb sanitarnych obowiązują tam od 25 czerwca. Powodem ich wprowadzenia jest zakwit sinic. Niektóre sinice mogą produkować toksyny. Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.
Z mapy polskich służb wynika, że zakaz wchodzenia do wody prowadzono także w woj. wielkopolskim na plaży Winiary w Gnieźnie, a także na kąpielisku miejskim w Środzie Wielkopolskiej.
REKLAMA
Natomiast w woj. łódzkim woda niezdatna do kąpieli jest w zbiorniku Przedbórz.
Zakaz kąpieli służby wprowadziły także w położonym w Tychach w woj. śląskim Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany nad jeziorem Paprocany.
Kąpieliska - ranking
Europejska Agencja Środowiska sprawdziła, jak poszczególne państwa europejskie wypadają pod względem jakości wody w kąpieliskach. Na czele zestawienia znalazł się Cypr, Polska uplasowała się na końcu stawki.
Na Cyprze w przypadku 97,6 proc. kąpielisk woda ma najwyższą jakość. Na dalszych miejscach zestawienia znalazły się Austria (96,9 proc.), Chorwacja (96,7 proc.), Grecja (95,8 proc.) i Bułgaria (94,8 proc.).
REKLAMA
W Austrii, Belgii, Bułgarii, Malcie, Luksemburgu i Rumunii wszystkie przebadane kąpieliska spełniają co najmniej minimalne standardy jakości wody.
Na przeciwległym biegunie - pod względem jakości wody - znalazły się Albania (41,2 proc.), Polska (54,9 proc.), Węgry (62,5 proc.), Estonia (66,2 proc.) oraz Belgia (67,7 proc.).
Należy zwrócić uwagę, że znaczna część polskich kąpielisk w ogóle nie została sklasyfikowana, co obrazuje poniższy wykres.
Jakość wody w kąpieliskach w Europie (w państwach członkowskich UE, a także w Albanii i Szwajcarii) w 2023 r.
REKLAMA
REKLAMA