Jest projekt zmian w Kodeksie pracy. Zobacz, jak możesz na tym zyskać

Wyższy dodatek stażowy, szybsza wypłata nagrody jubileuszowej i dłuższe urlopy - takie korzyści mogą osiągnąć pracownicy z nowelizacji Kodeksu pracy, której projekt we wtorek trafił do konsultacji publicznych.

2024-07-10, 10:43

Jest projekt zmian w Kodeksie pracy. Zobacz, jak możesz na tym zyskać
Projekt noweli Kodeksu pracy dotyczący ustalania stażu pracy skierowano do konsultacji. Foto: Shutterstock/Martin Lauge Villadsen

"Na skutek przyjęcia proponowanego rozwiązania osoba zatrudniona na umowę o pracę, która wcześniej świadczyła pracę na rzecz obecnego pracodawcy na podstawie np. umowy-zlecenia, z dniem wejścia w życie ustawy może uzyskać nie tylko uprawnienie do wyższego wymiaru urlopu, ale także zostanie objęta dłuższym okresem wypowiedzenia oraz będzie przysługiwać jej wyższa odprawa w przypadku rozwiązania umowy o pracę" - wskazują autorzy projektu.

Zatem zmiany będą korzystne dla zatrudnionych, bo od ogólnego stażu pracy danej osoby zależy dłuższy wymiar urlopu wypoczynkowego (26 dni wolnych w roku), a od zakładowego stażu pracy w danej firmie uzależniona jest m.in. długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę (od dwóch tygodni do trzech miesięcy) oraz wysokość odprawy (od jednej do trzech pensji) i odprawy pośmiertnej (od jednej do sześciu pensji). 

Ministerstwo Rodziny proponuje bowiem wprowadzenie zmian tak, by uprawnienia pracownicze oraz dostęp do stanowisk wymagających potwierdzonego doświadczenia zawodowego były takie same - niezależnie od prawnej i organizacyjnej formy wcześniejszej pracy.

"Ma to w szczególności znaczenie, biorąc pod uwagę, że dominującą funkcją uprawnień pracowniczych uzależnionych od stażu pracy, takich jak nagrody jubileuszowe, dodatki stażowe, oraz odwołujących się do stażu pracy warunków dostępu do określonych stanowisk pracy jest odzwierciedlenie wynikającego z doświadczenia zawodowego wzrostu kompetencji pracowników i ich przydatności do wykonywania pracy" - podkreślają autorzy projektu.

REKLAMA

Dodatkowe uprawnienia owszem, ale musi być ubezpieczenie

Jednak tak rozumiany staż pracy nie ma znaczenia emerytalnego. Decydujące są okresy składkowe. Nowe przepisy ułatwią również podejmowanie pracy, bo zdarza się, że wymagane jest wykazanie odpowiedniego stażu pracy, kiedy to formalnie nie wliczano do niego np. okresu prowadzenia firmy.

Jak podaje "Rzeczpospolita", "zgodnie z projektem nowe, dodatkowe okresy będą wliczane do stażu pod warunkiem, że za ten czas opłacane były składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe". Czyli chodzi także o działalności jako twórca, artysta, w zakresie wolnego zawodu, jako niania, wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólnik spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

Czytaj także:

Do stażu będą też wyjątkowo wliczane wymienione w ustawie okresy działalności, które nie podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu (m.in. okres tzw. ulgi na start oraz ulgi dla zarobkujących uczniów i studentów do 26. roku życia) - podaje "Rzeczpospolita".

Zmiany doprecyzowują również aktywności, które wlicza się do stażu pracy, w tym m.in. pełnienie mandatu posła/senatora, pobieranie zasiłku przez bezrobotnych i odbywanie czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

REKLAMA

Projekt przewiduje, że przepisy ustawy wejdą w życie od 1 stycznia 2026 r.

dn/PAP/rp.pl

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej