Dekryminalizacja aborcji. Sejm podjął decyzję
Sejm nie zgodził się na depenalizację aborcji. Chodzi o nowelizację Kodeksu karnego, która zakładała zniesienie kary więzienia za przeprowadzenie aborcji lub pomoc w przerwaniu ciąży.
2024-07-12, 14:04
Wyniki głosowania przedstawił marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Towarzyszyła temu manifestacja radości prawej części sali. Za zmianami głosowało 215 posłów, 218 było przeciw. Dwie osoby wstrzymały się od głosu.
Przeciwni zmianom w Kodeksie karnym byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji oraz PSL-u. Za odrzuceniem zagłosowało 24 ludowców i tylko cztery posłanki - Urszula Pasławska, Magdalena Sroka, Agnieszka Kłopotek i Jolanta Zięba-Gzik. W klubie Koalicji Obywatelskiej w głosowaniu nie wzięli udziału: Roman Giertych, Krzysztof Grabczuk i Waldemar Sługocki.
Depenalizacja aborcji. Brak dyscypliny partyjnej
Kluby parlamentarne debatowały wczoraj nad zapisami projektu przygotowanego przez Lewicę. Nie wprowadzono dyscypliny partyjnej w tej kwestii.
Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy aborcyjne zostały zmienione po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
REKLAMA
Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r.
- Ustawa o związkach partnerskich. Kotula: chcemy dotrzymać naszych zobowiązań
- Sawicki: poświęcamy zbyt wiele czasu związkom partnerskim i aborcji
IAR/bartos/kmp
REKLAMA