Złe informacje dla urlopowiczów. Kolejne zamknięte kąpieliska
Cztery kąpieliska w województwie zachodniopomorskim zostały zamknięte. O czerwonych flagach zdecydował sanepid. Zakaz obowiązuje też w innych miejscach, także w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim.
2024-07-16, 12:00
Wchodzić do wody nie wolno w Golczewie nad jeziorem Szczucze, w Koszalinie w Wodnej Dolinie, w Szczecinku na kąpielisku nad jeziorem Trzesiecko przy ul. Mickiewicza oraz w Dziwnówku. W części przypadków w wodzie kwitną sinice lub stwierdzono obecność bakterii E. coli.
Kąpiele nie są dozwolone także nad Jeziorem Węgorzyno w miejscowości Sulęczyno, w woj. pomorskim, gdzie wykryto bakterie E. coli. Zakaz w związku z obecnością sinic wprowadzono w Olszynie nad jeziorem Ukiel.
Sinice wykryto także nad Zatoką Gdańską - z tego powodu nowy zakaz obowiązuje dla kąpieliska w Gdyni Orłowie.
W związku możliwym zanieczyszczeniem wody po pożarze w gdańskim porcie kąpiele zakazane są na plażach na Przymorzu wzdłuż ul. Jantarowej.
REKLAMA
Zamknięte kąpieliska. Zagrożenia dla zdrowia
Kąpieliska najczęściej zamykane są z powodu zakwitu sinic. Kiedy służby stwierdzą takie zjawisko, zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek.
Sinice, czyli cyjanobakterie, zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych.
Drugim powodem jest inne zagrożenie mikrobiologiczne - obecność pałeczek okrężnicy. Zakażenie bakterią Escherichia coli najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego. Jednak u niektórych osób pałeczka okrężnicy może doprowadzić do ciężkich infekcji.
Nie tylko problemy żołądkowe
Bakterie coli mogą powodować wymioty, biegunkę i bóle brzucha. Mogą się także pojawić bóle i zawroty głowy oraz gorączka. Bakteria może wywołać również infekcje dróg moczowych - zapalenie pęcherza, a nawet zapalenie nerek.
REKLAMA
Bywa też przyczyną zapalenia otrzewnej, sepsy, posocznicy. Wywołuje również zapalenie zatok, które często wymaga leczenia operacyjnego.
- Przed nami najdłuższa fala upałów w tym roku. "Nie bądźmy obojętni"
- Wakacyjne opalanie. Lekarz: ze słońca należy korzystać mądrze
pg,iar,pap,polskieradio24.pl/wmkor
REKLAMA