Nie jest dobrze. Brakuje wody, sucho na wschodzie kraju

2024-07-30, 07:14

Nie jest dobrze. Brakuje wody, sucho na wschodzie kraju
W Polsce wciąż jest sucho. Foto: Wojmac/Shutterstock

Na wschodzie Polski jest obecnie najtrudniejsza sytuacja hydrologiczna. Deszczu brakuje jednak w całym kraju.

Hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Sikora-Le przekazał, że niski przepływ wody w rzekach obserwowany jest także w innych regionach. Obecnie obowiązuje 21 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. - Dotyczą one głównie wschodniej Polski, czyli zlewni Bugu, zlewni Narwi i lokalnie zlewni dolnego Sanu - powiedział.

Posłuchaj

Michał Sikora-Le o alertach hydrologicznych (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Alertami objęte są też obszary na Dolnym Śląsku, zlewnia Przemszy, Pilicy, a także zlewnie niektórych dopływów dolnej Wisły. Sytuacja nieznacznie poprawi się w drugiej połowie tygodnia. Od czwartku mają powrócić przelotne opady deszczu i burze.

Jak zaznaczył na antenie Polskiego Radia 24 hydrolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu profesor Tomasz Kałuża, straty spowodowane suszą są znacznie większe niż te wywołane innymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Ekspert powołał się na przeprowadzone badania.

Susza, "cichy morderca"

Profesor Kałuża wskazał, że to właśnie wschodnie regiony kraju najbardziej narażone są na deficyt wody. - Susza to cichy, ukryty zabójca - mówił. Jak podkreślił, pożary czy huragany to zjawiska spektakularne, widoczne. - Natomiast susza działa po cichu. Trudno określić dokładnie, gdzie się już zaczyna, a gdzie się kończy, i przestrzennie, i czasowo - tłumaczył.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Tomasz Kałuża o zjawisku suszy hydrologicznej (Temat dnia) 25:04
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Ekspert oświadczył, że susza nie występuje tylko w Polsce, ale jest to problem ogólnoeuropejski i wymaga skoordynowanych działań. Jego zdaniem, powinno się szukać kompleksowych rozwiązań, dotyczących zarządzania gospodarką wodną i wykorzystywania wody, którą mamy, poprzez między innymi projekty tzw. małej retencji dla obszarów rolnych czy leśnych, ale też większe projekty zatrzymywania wody z myślą o sytuacjach ekstremalnych.

Ekspert podkreślił, że działania poprawiające sytuację powinny być planowane długofalowo.

[JEDYNKA] Będzie pomoc suszowa dla rolników? Minister rolnictwa wyjaśnia

REKLAMA

ms/IAR, PR24

wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej