Długo mieszkają z rodzicami. Alarmujące dane GUS w sprawie "gniazdowników"

W 2023 roku 52,9 proc., czyli ponad połowa Polaków w wieku 25-34 lat, mieszkała z rodzicami - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Podobnie na tle Polski, wśród państw Unii Europejskiej, wypadły m.in. Włochy czy Grecja.

2024-07-31, 17:33

Długo mieszkają z rodzicami. Alarmujące dane GUS w sprawie "gniazdowników"
Mają 25-34 lat i wciąż mieszkają z rodzicami. Liczby mogą zatrważać . Foto: shutterstock/fizkes

GUS opublikował raport "Polska w Unii Europejskiej 2024", przedstawiający dane z różnych dziedzin, dotyczących społeczeństwa i gospodarki, a zarazem porównujący Polskę z innymi państwami Unii.

Z raportu wynika, że średni wiek osoby, która opuszcza dom rodzinny w 2023 r., wynosił w UE w przypadku mężczyzn - 27,2, z kolei w przypadku kobiet - 25,4. W Polsce zaś wyniósł 26 (kobiety) i 28,2 (mężczyźni).

"Gniazdownicy". Polska na czele

W dokumencie przeanalizowano również tzw. współczynnik tzw. gniazdownictwa. Chodzi o odsetek osób w przedziale wiekowym 25-34, które nadal mieszkają z rodzicami. W Polsce jest to 52,9 proc. Podobne wartości odnotowano m.in. we Włoszech (50,8 proc.) czy w Grecji (54,4 proc.).

W przedziale od 50 do 64,3 proc. uplasowały się także Słowacja, Chorwacja i Portugalia.

REKLAMA

Analiza uwzględnia również te osoby, które opiekują się rodzicami, mają własną rodzinę, są rozwiedzione czy owdowiałe.

Skandynawia na przeciwległym biegunie

Najniższy współczynnik, jeżeli chodzi o osoby w wieku 25-34 lat, które mieszkają z rodzicami, odnotowano w Skandynawii. Tylko od 3,4 do 9,9 proc. Finów i Szwedów w tej kategorii wiekowej mieszka z rodzicami. 

Z kolei Niemcy, Francja, Belgia i Holandia mieszczą się w przedziale 25-39,9 proc.

Przeludnienie mieszkań

Raport wskazuje również na to, że polski wskaźnik przeludnienia mieszkań (33,9 proc.) znacznie przekracza unijną średnią (16,8 proc.). Według wytycznych, w gospodarstwie domowym osobny pokój powinien przypadać jednej osobie dorosłej lub parze. Do 12. roku życia w tym samym pokoju powinna mieszkać dwójka rodzeństwa niezależnie od płci, zaś powyżej 12. roku życia - rodzeństwo tej samej płci.

REKLAMA

Czytaj także:

łl/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej