Psycholog sportu: o sukcesie na IO decyduje nie tylko trening
Jednym z najważniejszych czynników decydujących u sportowca o zwycięstwie jest - poza odpowiednim przygotowaniem fizycznym - właściwe nastawienie psychiczne. Dlaczego sportowcom czasem się nie udaje, mimo wysiłków? Co powoduje, że zawodnicy startujący na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu tak zacięcie walczą? Na m.in. te pytania odpowiadał na antenie Polskiego Radia 24 Bartosz Pietruszewski, psycholog sportu.
2024-08-06, 17:34
Jak powiedział gość Polskiego Radia 24, problemy w sporcie są systemowe i obejmują cały proces szkolenia zawodników. - Konsekwencje tego widzimy później na wielkich imprezach, jak Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, czy ostatnie mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Obszarów do poprawy w polskim systemie szkolenia jest bardzo wiele. Jeżeli chodzi o samo przygotowanie mentalne zawodników, o naukę rywalizacji, to tutaj też mamy bardzo wiele do poprawy - zauważył Bartosz Pietruszewski.
- Paryż 2024. Iga Świątek podsumowała igrzyska. "Jestem cholernie dumna"
- W Paryżu AI śledzi każdy ruch na żywo. "Może być zagrożeniem"
"Przemotywowanie" ogromną pułapką
Ekspert zaznaczył, że problem motywacji pojawia się często, ale jest szeroki. - Jeśli mówimy o motywacji w kontekście przygotowania do wielkich imprez i startu na tych imprezach, jak właśnie choćby Paryż, to mówimy o "przemotywowaniu", czyli aspekcie, w którym zawodnik nie jest w stanie umiejętnie zarządzać emocjami i celami, które są do tego dopasowywane bardzo często nieefektywnie - powiedział psycholog sportu. Dodał, że motywacja w codziennym szkoleniu jest zupełnie inna. - Jest ona rozumiana w postaci nagród. Dlatego trenujemy, bo marzymy o igrzyskach, marzymy o medalu. Aczkolwiek ta motywacja u młodego sportowca, który będzie się zbliżał do występu na igrzyskach i wejdzie na wysoki poziom, też się zmieni. Musi ona być bardzo zadaniowa - dodał ekspert.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
Bartosz Pietruszewski podkreślił, że bardzo ważne jest, aby nie dopuszczać do sytuacji, w których zawodnik się wypali albo "przemotywuje". - Ta motywacja u młodego sportowca, który będzie się zbliżał do występu na igrzyskach i wejdzie na wysoki poziom zaawansowania, też się zmieni. Ona musi być bardzo zadaniowa, by nie dopuścić do wypalenia w obszarze motywacji, do "przemotywowania" - w takiej sytuacji nasz organizm wchodzi w stan usztywnienia i spięcia, dlatego brakuje tych centymetrów, sekund, żeby ten świetny wynik osiągnąć - zaznaczył ekspert.
Głód sukcesu
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że od sposobu nastawienia psychicznego w ogromnym stopniu może zależeć wynik. - Jeśli zawodnik ma nastawienie takie, że sukcesem jest samo wzięcie udziału w imprezie, że jest olimpijczykiem, to jego szanse na osiągnięcie sukcesu mocno spadają. W związku z tym trzeba tego sukcesu być głodnym. Ale ten głód trzeba umieć dobrze spożytkować - nie tylko samymi chęciami, ale odpowiednimi przygotowaniami na każdym obszarze - taktycznym, technicznym, fizycznym i mentalnym, który to zepnie wszystko - wyjaśnił psycholog sportu.
Bartosz Pietruszewski dodał, że motywacja każdego zawodnika nie jest taka sama. - Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek są po raz kolejny na olimpiadzie. Oni inaczej do tego podchodzą niż osoby, które pojawiają się po raz pierwszy. Czy im mniej zależy? Nie sądzę. Aczkolwiek część sportowców jest po prostu zadowolona, że są olimpijczykami - podkreślił gość Krzysztofa Grzybowskiego.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Bartosz Pietruszewski (psycholog sportu)
Data emisji: 6.08.2024
Godzina emisji: 14.08
REKLAMA
pr24/łp
REKLAMA