Nawet 93 litry na osobę rocznie. Polacy najchętniej sięgają po ten alkohol
Na pierwszym miejscu jest piwo, a na kolejnych wysokoprocentowe alkohole i wino - to najnowszy ranking spożywania przez Polaków napojów alkoholowych. W naszym kraju dziennie sprzedaje się 9,4 mln puszek i butelek chmielowego trunku.
2024-08-21, 07:50
Dziennik "Rzeczpospolita" podaje, że w ciągu sześciu pierwszych miesięcy roku piwo stanowiło 55 proc. pitego alkoholu - 93 litry na osobę rocznie. Na kolejnych miejscach znalazły się mocne alkohole i wino.
Największa sprzedaż rano
Dziennie ze sklepowych półek znika 9,4 mln puszek piwa, z czego 1,1 mln to piwa mocne (powyżej 5 proc. zawartości alkoholu - red.). 31 proc. dziennej sprzedaży, czyli 2,6 mln sztuk, nabywanych jest rano w godz. 5.00-12.00. "W przypadku piw mocnych jest to ponad 402 tys. sztuk, czyli 37 proc. dziennej sprzedaży. Prawie co trzecia puszka piwa kupowanego przed południem to piwo typu strong" - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".
Popularnością cieszą się także napoje spirytusowe w 100- i 200-mililitrowych butelkach. Sprzedaż tzw. małpek to 1,3 mln sztuk dziennie. Przeszło co trzecia z nich (410 tys. szt.) kupowana jest rano.
- Nowy pomysł ministry zdrowia. "Papierosy i alkohole są najtańsze w Europie"
- Korzyści z zakazu sprzedaży alkoholu nocą. "O połowę mniej interwencji"
"W godzinach porannych sprzedaż piwa jest ponad sześciokrotnie wyższa niż alkoholi w małych pojemnościach" - zaznacza "Rzeczpospolita".
Reklama i cena - one decydują o naszych wyborach
Według dziennika piwo jest najczęściej sprzedawanym alkoholem dzięki jego reklamie oraz przystępnej cenie.
Ten drugi czynnik wynika z dysproporcji w opłatach akcyzowych. Akcyza na piwo jest trzy razy niższa niż na alkohole spirytusowe. Według analiz ma być ona podwyższona na wyroby spirytusowe, które generują 72 proc. wpływów z akcyzy od alkoholu. Dla porównania piwo generuje 1/4 tych wpływów.
- Nocna prohibicja. Czy w Polsce powinien obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu nocą?
- Co z akcyzą na e-papierosy? Jest deklaracja ministra finansów
Według danych GUS branża spirytusowa notuje spadki sprzedaży, a Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych alarmuje, że rośnie szara strefa. W 2023 roku nielegalna sprzedaż wysokoprocentowych alkoholi generowała około 1,3 mld złotych strat dla budżetu państwa.
IAR/st/wmkor
REKLAMA