Dostęp do legalnej aborcji? Tusk: są nowe wytyczne dla szpitali
- Opracowaliśmy nowe wytyczne ws. aborcji - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Minister zdrowia Izabela Leszczyna wtórowała, że będą one wykładnią dla lekarzy i podmiotów leczniczych. Nieprzestrzeganie ich może skutkować karami finansowymi, a nawet zerwaniem kontraktu przez NFZ.
2024-08-30, 12:15
Izabela Leszczyna wyjaśniła, że:
- kobieta w ciąży zwracająca się do podmiotu leczniczego, który ma kontrakt z NFZ, z zaświadczeniem o tym, że ciąża jest zagrożeniem dla jej zdrowia, musi otrzymać tam świadczenie medyczne, jakim jest przerwanie ciąży;
- jeśli w takim podmiocie leczniczym nie zostanie dokonana ta terminacja ciąży, to taki podmiot leczniczy podlega karze;
- prezes NFZ ma prawo rozwiązać kontrakt z takim podmiotem leczniczym;
- rzecznik praw pacjenta, uznając takie działanie za przekroczenie praw pacjenta, może nałożyć na taki podmiot karę do 500 tys. zł.
Posłuchaj
Nowe wytyczne dla szpitali. Jaki jest cel?
- Wytyczne staną się wykładnią dla lekarzy i dla podmiotów leczniczych, dotyczącą stosowania obowiązujących przepisów prawa - tłumaczyła minister.
REKLAMA
Posłuchaj
Kontynuowała, że wytyczne - po pierwsze - "mają zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne kobietom w ciąży", także "tym kobietom, które ze względów zdrowotnych oczekują zakończenia ciąży". A po drugie "mają zapewnić bezpieczeństwo prawne lekarzom".
Szefowa resortu zdrowia wymieniła też przesłanki do legalnego przerwania ciąży. - To jest przede wszystkim zagrożenie życia lub zdrowia kobiety w ciąży. Kolejny punkt mówi o tym, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego - powiedziała Leszczyna.
REKLAMA
Tusk: otwieramy furtki
- Z wielką ulgą mogę powiedzieć, że państwo będzie coraz skuteczniej stawało po stronie kobiety wtedy, kiedy będzie podejmowała te dramatyczne w jej życiu decyzje - mówił premier Donald Tusk.
Zobacz również:
Szef rządu podkreślił, że obecna sytuacja polityczna nie pozwala na pełną legalizację aborcji. Jednocześnie zapewnił, że rząd "otwiera furtki", szukając "takiego sposobu działania, oczywiście zgodnego z prawem, które w praktyce umożliwi dostęp do legalnej aborcji kobiet".
Posłuchaj
REKLAMA
Bodnar: takie okoliczności są dopuszczalne w świetle prawa
Na końcu głos zabrał minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. - Sytuacja, kiedy ze względu na ochronę zdrowia psychicznego zostaje podjęta decyzja o przeprowadzeniu zabiegu przerwania ciąży, stanowi okoliczność, która jest absolutnie dopuszczalna w świetle prawa - podkreślił.
Dodał, że "w związku z tym nie powinna ona powodować w takich sytuacjach zaangażowania prokuratury".
Wytyczne zaczną obowiązywać dziś po ich ogłoszeniu.
REKLAMA
- Komitet ONZ mówi jasno. FEDERA: Polska musi uznać aborcję za prawo podstawowe
- Lewica nie odpuści kwestii aborcji. Trela: rządy PiS z Konfederacją to realne piekło kobiet
- Związki partnerskie to priorytet? Kotula: warto zrobić wszystko
łl/polskieradio24.pl, IAR
kmp
REKLAMA