PiS traci miliony z budżetu. To nie pierwszy taki przypadek
Prawo i Sprawiedliwość nie jest pierwszą polską partią polityczną, której decyzja Państwowej Komisji Wyborczej odbiera lub ogranicza finansowane z budżetu państwa. W przeszłości podobne sytuacje miały miejsce wobec Polskiego Stronnictwa Ludowego, Nowoczesnej i Partii Razem.
2024-08-30, 15:58
Osiem lat temu PKW odrzuciła sprawozdania finansowe Nowoczesnej i Partii Razem. Decyzja podyktowana była względami formalnymi. Obie formacje przelały pieniądze z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego. Tymczasem zgodnie z prawem po drodze powinien pojawić się jeszcze przelew na fundusz wyborczy.
Posłuchaj
PiS nie jest pierwszą partią, która traci subwencję
Sankcje zależały od wysokości nieprawidłowych przelewów. W przypadku Nowoczesnej utracona subwencja wyniosła przeszło 4,5 miliona złotych. Partia Razem straciła ok. 30 tysięcy złotych.
W przypadku PSL sprawozdania finansowe były odrzucane przez PKW trzykrotnie: w 2014, 2003 i 2002. Jedynie w tym pierwszym przypadku udało się ocalić fundusze, gdyż decyzję PKW zakwestionował Sąd Najwyższy. Z kolei batalia o subwencję z 2002 roku ciągnęła się do ubiegłego roku, wówczas Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę nadzwyczajną ludowców.
Uchwała PKW: PiS traci ok. 57 mln zł
W czwartek PKW zakwestionowała wydatki PiS z ubiegłorocznej kampanii wyborczej na kwotę ponad 3,6 miliona złotych. Oznacza to, że taką kwotę z tytułu przepadku PiS musi oddać Skarbowi Państwa. Ponadto zwrot za kampanię PiS (jednorazowa dotacja) będzie pomniejszony o 10,8 miliona złotych, czyli trzykrotność zakwestionowanych wydatków. Pierwotnie dotacja została wyliczona na ponad 38 mln.
REKLAMA
Na chwilę obecną taka sama strata (10,8 mln zł) obejmuje też kwotę corocznej subwencji. Ta - gdyby sprawozdanie PiS nie zostało zakwestionowane - powinna wynieść 25,9 mln zł rocznie przez kolejne cztery lata.
Jednak konsekwencją decyzji PKW może być też odrzucenie we wrześniu rocznego sprawozdania partii politycznej. Taka decyzja sprawi, że PiS utraci w całości subwencję do końca kadencji na lata 2025-27, czyli w sumie 78 milionów złotych. Stanie się tak, o ile Sąd Najwyższy nie uwzględni skargi PiS na uchwałę PKW.
- Decyzja PKW pogrąży PiS? Miziołek: partia nie jest zbudowana tylko z pieniędzy
- Błaszczak oburzony decyzją PKW. "Zastosowała podwójne standardy"
IAR/Karol Darmoros/jmo
REKLAMA
REKLAMA