Finansowanie mediów publicznych. Padła zapowiedź premiera

- Czeka nas szybka dyskusja o nowej ustawie medialnej i o przyszłości mediów publicznych - oświadczył premier Donald Tusk.

2024-08-31, 19:30

Finansowanie mediów publicznych. Padła zapowiedź premiera
Premier zapowiada dyskusję o nowej ustawie medialnej. Foto: PAP/Marcin Gadomski

To, że udało się je wyrwać z partyjnych rąk nie znaczy, że jesteśmy zadowoleni ze stanu obecnego, począwszy od finansowania mediów publicznych - przyznał szef rządu w Gdańsku podczas spotkania z ministrami, zorganizowanego w 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w miejscowej stoczni.

Dyskusja miałaby się odbyć w ramach ogólnopolskich spotkań, podsumowujących upływający rok rządów koalicji. O chęci ich organizacji premier poinformował szefów ministerstw. 

- Nie miałyby to być polityczne wiece, a debaty z poszczególnymi grupami społecznymi, które czują, że ich interesy nie zostały w pełni zaspokojone - tłumaczył Tusk.

Jak stwierdził, chce zrobić "wielką rządową spowiedź powszechną na spotkaniach z ludźmi".

REKLAMA

Ministrowie mieliby w trakcie spotkań składać raporty, w których przedstawią, co chcieliby poprawić w działaniach resortów.

Posłuchaj

Premier Tusk do ministrów: chcę spotkań ze środowiskami, które mają powody do niepokoju lub straciły do nas zaufanie (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Tusk: korzystajmy ze spuścizny bohaterów "Solidarności"

Chciałbym, by dziedzictwo "Solidarności" było wciąż aktualne - mówił także szef rządu. 

Wskazał, że nie należy w sposób "pomnikowy" i "muzealny" czcić bohaterów z 1980 roku, ale umieć korzystać z ich spuścizny.

Posłuchaj

Premier Tusk: czeka nas dyskusja o przyszłości mediów publicznych (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Czytaj także:

Premier przypominał, że najważniejszym elementem dziedzictwa "Solidarności" i tych, którzy do jej powstania doprowadzili, jest świadomość siły wspólnoty. 

Donald Tusk mówił również, że współczesne społeczeństwo oczekuje od władz, dialogu, transparentności i wyjaśniania powodów podejmowania poszczególnych decyzji.

Upamiętnienie Lecha Bądkowskiego

Wcześniej szef rządu wziął udział w uroczystości odsłonięcia w Gdańsku pomnika Lecha Bądkowskiego. To zmarły w 1984 roku polski i kaszubski pisarz, dziennikarz, tłumacz, działacz polityczny, kulturalny i społeczny. - Był on postacią wyjątkową - podkreślał Tusk. - Nie byłoby Solidarności, nie byłoby niepodległej Polski, nie byłoby tego w sumie pokojowego i bardzo odpowiedzialnego procesu budowy tej nowej Polski, gdyby nie Lech Bądkowski - oświadczył.

REKLAMA

W sierpniu 1980 roku Lech Bądkowski jako przedstawiciel literatów Wybrzeża poparł strajkujących stoczniowców. Od 21 sierpnia 1980 był członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, jego rzecznikiem prasowym, a także członkiem grupy negocjującej Porozumienia Gdańskie, w której odpowiadał za postanowienia dotyczące wolności słowa w Polsce.

sw/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej