44. rocznica Sierpnia '80. Prezydent Duda: tak narodziła się "Solidarność"

2024-08-31, 19:43

44. rocznica Sierpnia '80. Prezydent Duda: tak narodziła się "Solidarność"
Andrzej Duda podkreślił, że w sierpniu 1980 władza musiała się ugiąć i podpisać umowę ze społeczeństwem. Foto: PAP/Andrzej Jackowski

- Porozumienia Sierpniowe stworzyły NSZZ "Solidarność" i nadały związkowi podmiotowość względem komunistycznych władz Polski, zmuszając je do ugody ze społeczeństwem - powiedział prezydent Andrzej Duda.

W Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 44. rocznicę podpisania porozumień w Stoczni Gdańskiej 31 sierpnia 1980 roku.

Prezydent przemawiał w Sali BHP, gdzie Lech Wałęsa w imieniu strajkujących zakładów podpisywał porozumienie z władzami PRL. Podkreślił, że w protestach, które doprowadziły do ugody, uczestniczyło kilkaset zakładów i kilkaset tysięcy robotników. - Chociaż na dokumentach nie uwzględniono jeszcze "Solidarności", otworzyło to drogę do jej konsolidacji i legalizacji - podkreślił Andrzej Duda.

Posłuchaj

Andrzej Duda przemawiał w Sali BHP Stoczni Gdańskiej (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

"Tak narodziła się «Solidarność»"

Andrzej Duda przypomniał, że pierwsze z porozumień zawarto w Szczecinie, a następnie w Gdańsku. Już we wrześniu doszło do potwierdzenia umowy z rządem w zakładach w Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej. 

- Tak narodziła się "Solidarność". Jej źródła będziemy oczywiście dopatrywali się też w całych latach narastającego protestu społecznego. Jej źródła będziemy dopatrywali się w oczekiwaniach i dążeniach -oczekiwaniu godności życia, godnej płacy, godnych warunków pracy, poszanowania dla człowieka i podstawowych jego praw - powiedział prezydent. Dodał, że przebudzenie społeczne nastąpiło po wyborze papieża Jana Pawła II i podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski.

REKLAMA

31 sierpnia 1980 roku podpisano historyczne porozumienia, otwierające drogę do powstania "Solidarności" i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce. Consensus osiągnięto po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej. Stronami porozumień były: delegacja Międzyzakładowych Komitetów Strajkowych a także przedstawiciele komunistycznych władz kraju.

Czytaj także:

IAR/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej