Nowi zagraniczni goście wypierają Arabów z Zakopanego. Nie żałują pieniędzy
Ortodoksyjni Żydzi upatrzyli sobie Zakopane jako cel turystycznych wyjazdów. To kolejna grupa obcokrajowców, po arabskich gościach, która upodobała sobie stolicę polskich Tatr.
2024-09-04, 10:30
Ortodoksyjnych Żydów, którzy przyjeżdżają do Zakopanego z Izraela i USA, trudno nie dostrzec na ulicach miasta czy pobliskich szlakach. Łatwo ich spotkać na trasie do Doliny Kościeliskiej czy drodze do Morskiego Oka. Ich tradycyjne stroje rzucają się w oczy, a na początku września byli oni na Podhalu najliczniejszą grupą obcokrajowców.
Nie do końca wiadomo, co spowodowało eksplozję popularności kurortu w tych środowiskach. Na początku wakacji Żydzi nie odwiedzali tak tłumnie Zakopanego i okolic. Lato zdecydowanie należało do gości arabskich.
Jak zauważa "Portal Tatrzański", pierwotnie pod Tatrami meldowała się głównie młodzież, lecz obecnie są to całe rodziny. Choć nie jest to jeszcze taka skala jak w przypadku Arabów, to wzrost jest zauważalny.
Zakopane gości Żydów
Nowi goście to też nowe wyzwania dla restauratorów i hotelarzy. Podhalańscy przedsiębiorcy przyzwyczaili się już do arabskich gości, poznali ich nawyki i zwyczaje. Teraz oczywiście deklarują otwartość i gotowość na dopasowanie się do potrzeb Żydów. A jest o co się starać. Przybysze z Izraela, jak zauważa "Gazeta Wyborcza", zostawiają nawet większe napiwki niż Arabowie.
REKLAMA
- Zakopane. Prawdziwy Biały Miś dziedzictwem kulturowym. "Chcemy, by na Krupówkach było mniej tandety"
- Agresywni turyści w Zakopanem. "Szarpali i kopali parkingowego, zdewastowali urządzenia"
Medal ma też drugą stronę, bo restauratorzy zauważają, że dla ortodoksyjnych Żydów gotuje się trudniej. Jeden z nich przyznał nawet, że goście z Izraela zrobili mu inspekcję w kuchni, aby przekonać się, czy posiłek na pewno będzie koszerny.
Żydzi w Zakopanem
Warto przypomnieć, że Żydzi mają swoją historię w Zakopanem, choć na Podhalu pojawili się stosunkowo późno i w 1765 r. żyło ich tam tylko 137. Wzrost populacji nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy Żydzi zaczęli nabywać kamienice, otwierać sklepy oraz oferować swe usługi w coraz większym zakresie.
"W 1938 r. wybudowano murowaną synagogę oraz założono cmentarz. Tuż przed Zagładą na terenie Zakopanego istniały zatem dwie synagogi, mykwa, cheder oraz cmentarz. Powstawały liczne organizacje religijne, zawodowe, a także kluby sportowe, takie jak Makabi i Hagibor. W wyborach do Sejmu w 1928 r. partia syjonistyczna uzyskała 8 proc. poparcia" - przypomina Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
REKLAMA
To właśnie w Zakopanem zorganizowano w lutym 1933 r. I Zimowe Igrzyska Wszechświatowego Związku Towarzystw Gimnastyczno-Sportowych "Makabi", zwane I Zimową Makabiadą. Zgromadziły one kilkuset żydowskich zawodników z całego świata i tysiące gości. Było to jedno największych wydarzeń sportowych w Zakopanem przed wojną.
fc/POLIN/Portal Tatrzański/Gazeta Wyborcza/wmkor
REKLAMA