Niż genueński nad Polską, zacznie się w czwartek. "To on wywołał powódź tysiąclecia"

W kolejnych dniach przez Polskę przetoczy się rozległy niż, który przyniesie ze sobą olbrzymie ilości deszczu. Synoptycy ostrzegają, że ze względu na ulewy czeka nas "pogodowy armagedon". RCB wydało już alerty dla południowej i centralnej części kraju.

2024-09-11, 21:30

Niż genueński nad Polską, zacznie się w czwartek. "To on wywołał powódź tysiąclecia"
W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla południa kraju, a także dla centralnej Polski. Foto: mkfilm/Shutterstock, x.com/IMGWmeteo

Nad Polskę nadciąga niż genueński. To właśnie on doprowadził do powodzi w 1997 i 2010 r. Synoptycy nie przewidują tak trudnej sytuacji, ale zapowiadają, że może dojść do lokalnych powodzi błyskawicznych.

Przed intensywnymi i nawalnymi opadami deszczu ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alert SMS trafił do mieszkańców województw dolnośląskiego i opolskiego oraz niektórych powiatów województw wielkopolskiego i łódzkiego.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Synoptycy prognozują tam już w nocy intensywne i nawalne opady deszczu. Możliwe są podtopienia. Służby ostrzegają, żeby nie zbliżać się do wezbranych rzek i słuchać poleceń.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Będą one obowiązywać w centralnej Polsce, a także na południu kraju, gdzie nastąpi kumulacja opadów. "Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Wystąpią powodzie i zalania. Znajdziemy się pod wpływem niżu genueńskiego. W woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim od czwartku do niedzieli prognozowana suma do 150 l/mkw. Punktowo opady wyższe" - poinformował IMGW na platformie X.

REKLAMA

- Dolny Śląsk, Opolszczyzna, ale również Śląsk, ziemia lubuska, Wielkopolska, częściowo ziemia łódzka. To tutaj szczególnie niebezpiecznie będzie w piątek i sobotę, ponieważ tylko w ciągu jednej doby może spaść do 60-80 litrów wody na metr kwadratowy - zapowiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Posłuchaj

IMGW wydał najwyższy stopień ostrzeżenia przed ulewami (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

W centralnej części woj. wielkopolskiego, a także na zachodzie woj. łódzkiego obowiązywać będą ostrzeżenia II stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Na tym terenie przewidywane są opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Ostrzeżenia te obowiązywać będą od godz. 6.00 w czwartek do godz. 6.00 w sobotę. Z kolei ostrzeżenia I stopnia przed intensywnymi opadami IMGW wydał na wschodzie woj. kujawsko-pomorskiego. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Ostrzeżenia I stopnia obowiązywać będą od godz. 9.00 w czwartek do godz. 9.00 w piątek, 13 września.

Nawet do 200 litrów wody na metr kwadratowy

Ostrzeżenia III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu IMGW wydał dla woj. dolnośląskiego i północnej części woj. opolskiego. Ostrzeżenia będą obowiązywać od godz. 3.00 w czwartek aż do poniedziałku 16 września, do godz. 7.00.

W sobotę opady przesuną się nad wschodnią i północną część kraju, jednak nadal mogą pojawiać się na południu i zachodzie. Synoptycy prognozują, że lokalnie na południowym zachodzie - od czwartku do niedzieli - może spaść do 200 litrów wody na metr kwadratowy. Rzeki będą gwałtownie wzbierać.

REKLAMA

"Rzeki mogą wylać z koryt"

- Przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe będą w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim. W tych regionach może dojść do lokalnych powodzi, rzeki mogą wylać z koryt - ostrzega rzecznik IMGW. Dodaje, że ostrzeżenia przed ulewnymi opadami zostały wydane teraz, by można było przygotować się na możliwe zalania.

- Te niże genueńskie są bardzo niebezpieczne. W zeszłych latach powodowały powodzie - w 1997, 2010 czy 2014. Oczywiście wtedy opadów było zdecydowanie więcej, ale prognozowane 200 litrów na metr kwadratowy może spowodować wiele szkód - podkreśla synoptyk.

Ostrzeżenia hydrologiczne i... ostrzeżenia o suszy. Jednocześnie

IMGW wydał również ostrzeżenie hydrologiczne III stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie części woj. dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Obejmuje ono zlewnie: Kwisy górnej, Izery, Bobra, Kaczawy, Odry od ujścia Widawy do Ścinawy oraz od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, Strzegomki, Skory (górnej), Bystrzycy, Ślęzy, Oławy, Nysy Szalonej, Nysy Kłodzkiej, Orlicy, Osobłogi, Straduni, Klikawy, Psiny, Opawy i Małej Panwi.

Alert obowiązuje od godz. 14 w czwartek, 12 września, do godz. 11, w poniedziałek, 16 września.

REKLAMA

W dalszym ciągu aktualne pozostają wydane przez IMGW liczne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną przede wszystkim we wschodniej części Polski.

Ostrzeżenia IMGW. Jak je rozumieć?

Ostrzeżenie meteorologiczne III stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof i zagrożenie życia.

Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie zdrowia i życia, a prowadzenie działalności jest w tych warunkach mocno ograniczone.

Ostrzeżenie I stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych. Możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/IMGW/mg/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej