Zakażenie RSV może mieć bardzo ciężki przebieg. Eksperci apelują o profilaktykę wszystkich dzieci

Profilaktyka RSV - wirusa nabłonka oddechowego - powinna dotyczyć wszystkich niemowląt - podkreślają eksperci z towarzystw naukowych. Do tej pory z ochrony przed wirusem wywołującym ciężkie zapalenia płuc i oskrzeli korzystały wyłącznie wcześniaki i dzieci z grup ryzyka. To tylko półtora procent populacji - zwracają uwagę naukowcy.

2024-09-11, 15:37

Zakażenie RSV może mieć bardzo ciężki przebieg. Eksperci apelują o profilaktykę wszystkich dzieci
RSV może powodować groźne zapalenia płuc lub oskrzeli. Eksperci apelują o objęcie profilaktyką wirusa wszystkie dzieci. Foto: shutterstock.com/mikeforemniakowski

- Według badań 95 procent małych pacjentów hospitalizowanych z powodu RSV to dzieci urodzone o czasie, bez żadnych czynników ryzyka - mówi prezeska Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego profesor Teresa Jackowska.

Trzeba chronić dzieci przed RSV

- Badania pokazują, że ciężki przebieg zakażenia wirusem RSV mogą mieć wszystkie dzieci, nie tylko z grup ryzyka. W przypadku noworodka urodzonego z prawidłową masą ciała i z prawidłową punktacją Apgar też może dojść do ciężkiego zakażenia. Dziecko może wymagać hospitalizacji, a nawet pobytu na oddziale intensywnej terapii - dodaje naukowczyni.

70 procent małych pacjentów, hospitalizowanych z powodu RSV po pandemii, to dzieci do pierwszego roku życia. Przed zachorowaniem chroni immunoterapia - podanie specjalnych przeciwciał w postaci iniekcji, co miesiąc lub raz w sezonie infekcyjnym.

Posłuchaj

Badania pokazują, że ciężki przebieg zakażenia wirusem RSV mogą mieć wszystkie dzieci, nie tylko z grup ryzyka - powiedziała prezeska Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego profesor Teresa Jackowska (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Skuteczność profilaktyki jest udowodniona

W Hiszpanii, która wprowadziła nowe preparaty monoklonalne, liczba hospitalizacji dzieci z powodu infekcji RVS zmniejszyła się o 87 procent.

REKLAMA

Wprowadzenie terapii uodparniającej przeciw RSV dla dzieci w Polsce do 12. miesiąca życia rekomendują Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Wakcynologiczne oraz Krajowa Konsultantka w Dziedzinie Neonatologii prof. Ewa Helwich.

Czytaj również:

IAR/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze