Sytuacja na południu kraju wciąż groźna. "Raport powodziowy"

2024-09-15, 18:30

W zalanych miejscowościach trwa akcja ratunkowa z powodu przerwania wałów. Do takich miejsc jak Stronie Śląskie można było dotrzeć tylko śmigłowcami, aby ewakuować z dachów poszkodowanych. Wszędzie pracują sztaby kryzysowe i udzielana jest pomoc. Strażacy apelują, aby nie czekać do ostatniej chwili gdy pojawią się informacje o ewakuacji. Wszędzie tam są korespondenci Polskiego Radia, którzy w specjalnej audycji wspólnej dla Polskiego Radia 24, Jedynki i Trójki informują o walce z żywiołem w Raporcie Specjalnym. 

Jak mówił przebywający w Jeleniej Górze reporter Polskiego Radia Olaf Ważyński, poziom wody jest wyższy niż w roku 1997, podczas powodzi tysiąclecia.

Posłuchaj

Olaf Ważyński mówi o sytuacji w Jeleniej Górze (Raport specjalny ) 4:08
+
Dodaj do playlisty

Dlatego pogarsza się sytuacja, bo woda przelewa się przez ważne zapory na zbiornikach retencyjnych. Problemem ten jest w miejscowościach: Cieplice, Kamiennej i Wrzosowiec. 150 osób już zostało ewakuowanych z ulicy Mostowej, z powodu zalewania przez rzekę Bóbr. Ogłoszono zamknięcie szkół, żłobków i przedszkoli do wtorku. 

Sytuacja w Głuchołazach

Poprawia się sytuacja powodziowa w Głuchołazach. Burmistrz Paweł Szymkowicz powiedział w specjalnej audycji Polskiego Radia, że poziom wody zaczął opadać, choć przez część Głuchołaz wciąż jeszcze płynie woda. Burmistrz uważa, że w 800-letniej historii miasta nie było takiego kataklizmu, który jest większy niż w roku 1997.

Posłuchaj

Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz, o sytuacji w mieście (Raport specjalny) 4:33
+
Dodaj do playlisty

Problemem jest fakt, że miasto stało się lewo- i prawobrzeżne z powodu runięcia jedynego mostu, co bardzo utrudnia pomoc, choćby w postaci dowożenia wody i żywności. Ale jak na razie widać, że woda opada, bo odsłoniła już część głównego rynku, choć wiele zależy od tego ile wody przyniesie rzeka Biała po czeskiej stronie granicy.

Czytaj także:

Posłuchaj

Wojciech Stobba, korespondent Polskiego Radia w Pradze, mówi o stanie powodzi na granicy z Polską (Raport Specjalny) 3:59
+
Dodaj do playlisty

Synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski mówił w specjalnej audycji Polskiego Radia, że opady będą powoli ustępować, bo przechodzą na południe, ale dopiero od wtorku nastąpi wyraźna poprawa pogody. 

Problemem jest fakt przerwania zbiorników retencyjnych. Zagrożeniem dla Raciborza i Opola jest ogromna prędkość mas wody, obliczana w Raciborzu na 1200 m3 na sekundę. Niepokoi także stan wody Ślęży przed Wrocławiem, ale sytuacja jest cały czas monitorowana.

Posłuchaj

Grzegorz Walijewski z IMGW o powodzi (Raport specjalny) 6:39
+
Dodaj do playlisty

Jeśli zajdzie taka potrzeba, na terenach dotkniętych powodzią rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej albo stan wyjątkowy. Szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec powiedział, że w podjęciu takiej decyzji inicjatywa należy do wojewódzkich sztabów kryzysowych. To ułatwi od strony prawnej świadczenie pomoc poszkodowanym.

Posłuchaj

Szef KPRM Jan Grabiec o pomocy dla poszkodowanych (Raport specjalny) 6:55
+
Dodaj do playlisty

Fala powodziowa dojdzie do Kłodzka 

Około pięciuset osób czeka na ewakuację w Kłodzku. Poinformował o tym burmistrz miasta Michał Piszko.

Piszko zapewnił, że ratownicy dotrą do wszystkich potrzebujących. Do ośrodka w Kłodzku trafi około 40 osób ewakuowanych śmigłowcami z Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego.

Posłuchaj

Michał Piszko, burmistrz Kłodzka (Raport Specjalny) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Znaczne wzrosty stanów wody wystąpiły głównie w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Zwłaszcza na Śląsku i Opolszczyźnie wzrosty miejscami przekraczały 300 centymetrów na dobę.

Czytaj także:

W miejscowości Olza na Odrze w województwie śląskim dobowy wzrost wyniósł 470 centymetrów. W południe stan alarmowy zanotowano na 94 stacjach hydrologicznych, a stan ostrzegawczy na 40. Najwyższe przekroczenie stanu alarmowego - 396 centymetrów - zaobserwowano w Kłodzku na Nysie Kłodzkiej oraz w Krzyżanowicach na Odrze - 368 centymetrów.

Posłuchaj

Ppłk. Robert Pękala, rzecznik WOT, gościem Polskiego Radia 24 (Temat dnia) 11:37
+
Dodaj do playlisty

PR24/IAR, SW

Polecane

Wróć do strony głównej