Barbara Horawianka nie żyje. Wystąpiła w dziesiątkach filmów i sztuk teatralnych

Aktorka znana z filmów "Samotność we dwoje", "Pociąg" czy z występu w serialu "Stawka większa niż życie" zmarła w wieku 94 lat.

2024-09-21, 14:57

Barbara Horawianka nie żyje. Wystąpiła w dziesiątkach filmów i sztuk teatralnych
Barbara Horawianka na spotkaniu z okazji 45-lecia "Stawki większej niż życie". Foto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Aktorka zmarła w piątek. O odejściu Barbary Horawianki poinformowała jej bratanica Maja Horawianka. 

Urodzona w 14 maja 1930 w Katowicach Barbara Horawianka karierę aktorską zaczęła w 1951 roku w Teatrze Rapsodycznym w Krakowie. 

Zagrała wiele ról, które przeszły do historii teatru, między innymi Tytanię w "Śnie nocy letniej" Szekspira, Molly w "Operze za trzy grosze" Brechta czy Podstolinę w "Zemście" Fredry. Przez lata współpracowała też z Teatrem Polskiego Radia, w którym pojawiła się w licznych słuchowiskach.

Występowała w krakowskich teatrach - Starym i Juliusza Słowackiego - oraz w zespole Kazimierza Dejmka w Teatrze Nowym w Łodzi. W 1957 roku zdała aktorski egzamin eksternistyczny. Od lat 60. grała na deskach teatrów warszawskich: Narodowego, Dramatycznego, Na Woli, Na Targówku i Polskiego.

REKLAMA

Barbara Horawianka występowała także w filmie i telewizji, na koncie ma kreacje w kilkudziesięciu produkcjach, między innymi w filmach "Kamienne niebo", "Pensja pani Latter", "Pułkownik Kwiatkowski, "Obywatel", a także w serialach "Stawka większa niż życie", "W labiryncie", "Plebania" czy "M jak Miłość". 

W Radiowym Teatrze Wyobraźni kreowała role w ponad 70 słuchowiskach, jak "Dymy nad Birkenau" Szmaglewskiej, "Nad Niemnem" Orzeszkowej, "Dziwne losy Jane Eyre" Brontë czy "Sejm niewieści" Bielskiego.

Aktorka często występowała ze swoim mężem Mieczysławem Voitem. Odkąd zagrali razem Romea i Julię na początku lat 50. w krakowskim Teatrze Rapsodycznym, pojawiali się też w filmach, między innymi w "Krzyżakach" i "Samotności we dwoje", a także w serialach.

W okresie stanu wojennego wraz z grupą aktorów, między innymi z Jerzym Zelnikiem i Krzysztofem Tyńcem oraz z Mieczysławem Voitem, występowała na koncertach poetyckich, spektaklach rocznicowych, przedstawieniach utworów religijnych i patriotycznych w Warszawie i w wielu miastach kraju. Była związana z Duszpasterstwem Środowisk Twórczych.

REKLAMA

Barbara Horawianka przerwała swoją pracę aktorską po śmierci męża w 1991 roku. Do 2001 roku przyjmowała tylko niewielkie role (jak w "Pułkowniku Kwiatowskim"), dopiero od 2001 roku wróciła do zawodu, ale już nie na deski teatralne. 

Za wybitne zasługi dla kultury polskiej i osiągnięcia w twórczości artystycznej, a także działalność na rzecz przemian demokratycznych została odznaczona w 2013 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała też Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

IAR/AM/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej