Poznaj owoce sezonowe. Oto, jak wybrać w sklepie najlepsze i najsmaczniejsze
Wrzesień to czas, kiedy dojrzewa wiele owoców. Wtedy przypada sezon zbiorów między innymi jabłek, gruszek, śliwek, jeżyn, malin oraz części odmian winogron. Jak wybrać najdojrzalsze owoce w sklepach? Jak rozpoznać, które i kiedy owoce będą najsmaczniejsze, także te bardziej egzotyczne? Podpowiadamy, na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę.
Przemysław Goławski
2024-09-25, 14:30
Wśród najważniejszych zasad rozpoznawania smacznych i dojrzałych owoców, jest kierowanie się ich kolorem i zapachem. Te, które są najlepsze będą miały zarówno intensywną barwę, jak i wyraźny zapach, charakterystyczny dla danego gatunku. Warto też pamiętać, że część owoców dojrzewa także po zerwaniu z drzew lub krzewów, dlatego trzeba zadbać, by owoce nie były przejrzałe. Czym się kierować, zanim włożymy dany owoc do sklepowego koszyka? Oto konkretne wskazówki, dla poszczególnych owoców.
Jabłka
Kolor dojrzałego jabłka będzie zawsze zależał od odmiany, z jakiej pochodzi. By dobrze go ocenić warto przyjrzeć się temu, jaki jest odcień jabłka przy ogonku i na jego spodzie.
Skórka powinna być bez skaz, a cały owoc twardy w dotyku. Unikaj owoców z przebarwieniami i zasinieniami - mogły być uderzone i w tych miejscach szybciej zaczną się psuć. Idealne jabłko można także rozpoznać na słuch. Jeśli wydawany przy stuknięciu palcem odgłos będzie podobny do odgłosu drewna, jabłko będzie soczyste. Gdy dźwięk jest bardziej głuchy, struktura jabłka jest bardziej mączna i wtedy nie będzie chrupiące.
Gruszki
Gruszki powinny być jędrne i mieć nieskazitelną skórkę. Koniecznie sprawdź ich szypułki - muszą być suche, w przeciwnym razie, sok może świadczyć o przejrzałości.
REKLAMA
Sam zbiór gruszek najczęściej celowo przeprowadzany jest jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości przez owoce. Te, zdaniem ekspertów, powinny spokojnie po zbiorze zaczekać od trzech do czterech tygodni w chłodni, zanim trafią na stół. Jeśli kupione są nadal zbyt twarde, warto poczekać kilka dni na ich dojrzałość w cieplejszym miejscu domu.
Dojrzałe gruszki są lekko miękkie przy naciśnięciu w okolicy szypułki i ogonka, a ich aromat jest wyraźny i słodki.
Śliwki
O dojrzałości śliwek świadczy głęboki kolor i lekki połysk. Owoce powinny być jędrne, ale nie twarde, z delikatnym zapachem charakterystycznym dla śliwek.
Śliwki powinny być miękkie przy delikatnym nacisku, ale nie za miękkie, co może wskazywać na nadmierną dojrzałość. Podobnie jak u gruszek, dojrzałość śliwek łatwiej sprawdzimy przy ogonku, powinny nie być ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Warto wybierać te cięższe - wtedy owoce są soczyste.
REKLAMA
Cytrusy
Cytrusy są trudniejsze do rozpoznania przez ocenę twardości skórki, bo ta może być różnej grubości. Także tu warto szukać owoców cięższych w stosunku do rozmiaru, to bowiem sygnalizuje dużą zawartość soku.
Skórka powinna być gładka i na pewno nie powinna być bardzo twarda. Wtedy znajdziemy owoc o cieńszej skórce, a więc bogatszy w miąższ. Ważne jest, by skórka nie sprawiała wrażenia wysuszonej.
Zdaniem ekspertów, trzeba skupić się na zapachu i tym, czy skórka jest bogata w olejki cytrusowe. Po lekkim potarciu owoców powinniśmy łatwo poczuć cytrusowy aromat.
Banany
Jednym z eksporterów bananów jest Ekwador. Fot. Shutterstock
REKLAMA
Przy zakupie bananów po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na kolor ich skórki. W miarę dojrzewania, skórka żółknie, a na jej powierzchni pojawiają się charakterystyczne brązowe plamki. Zielone banany są zazwyczaj niedojrzałe - mogą być twarde oraz kwaśniejsze. Pojawiające się brązowe plamki są sygnałem, że banan jest gotowy do jedzenia.
Niedojrzałe banany są twarde i sztywne, a te dojrzałe są miękkie i sprężyste pod naciskiem palców. Gdy są jednak zbyt miękkie może to być sygnał, że są przejrzałe.
Winogrona
Winogrona powinny mieć elastyczne, zielone ogonki i być wolne od plam, a poszczególne grona być bez pęknięć. Wszystkie gałązki powinny być elastyczne. Unikaj winogron z wysuszonymi łodygami - może to świadczyć o dłuższym przechowywaniu.
Truskawki, maliny, jeżyny
Truskawki, maliny, porzeczki, jeżyny i borówki należą do owoców, które nie będą dojrzewały po zerwaniu. Muszą być zerwane w momencie pełnej dojrzałości. Plantatorzy mają do jego określania profesjonalne testy i metody, ale dla konsumenta świadczył będzie o tym głównie rozmiar i kolor.
REKLAMA
W związku z tym, że sezon na truskawki to czerwiec i lipiec, te zbierane w innym czasie rosną najczęściej w szklarniach lub podróżują z innych rejonów świata. Te, które są uprawiane dla lepszego transportu, w smaku będą mniej słodkie, a ich kształt bardziej kulisty.
Wskaźnikiem zarówno świeżości, jak i dojrzałości truskawek, malin i jagód będzie świeży, słodki i aromatyczny zapach. Szukaj owoców o jednolitym kolorze, bez jasnych lub zielonych plam oraz bez oznak wilgoci lub pleśni. Także liście powinny być świeże i zielone.
Awokado
Awokado zdobywa coraz większą popularność w polskiej kuchni. Jest idealny do owocowych koktajli, ale też sałatek, past i wielu innych potraw.
Istnieje pewna sztuczka, która pozwala ocenić dojrzałość awokado. Wystarczy strącić końcówkę z ogonka i przyjrzeć się kolorowi pod spodem. Kolor żółtawy oznacza pełną dojrzałość, jasnozielony wskazuje na niedojrzałość, a brązowawy na przejrzałość owocu.
REKLAMA
Dojrzałe awokado powinno być miękkie, ale sprężyste przy dotyku, szczególnie w okolicy, gdzie była szypułka. Dodatkowo, skórka dojrzałego awokado zazwyczaj jest ciemnozielona lub ciemnofioletowa, w zależności od odmiany, i nie powinna mieć dużych ciemnych plam.
Brzoskwinie
Sprawa dojrzałości brzoskwiń jest w pewnym stopniu kwestią gustu. Niektórzy lubią je w stanie bliskim przejrzałości. Twarda brzoskwinia dojrzeje w domu w temperaturze pokojowej. By sprawdzić, czy jest gotowa, należy lekko ją nacisnąć - zdaniem fachowców nie ma innego sposobu, by określić, czy dany etap dojrzewania nam odpowiada.
Wybierając owoce, pamiętajmy, że najlepsze są te, których sezon, akurat przypada. Wtedy są najświeższe i najbardziej pełne smaku. Oprócz specyficznych cechy, które wskazują na dojrzałość, zawsze warto też zaufać własnemu doświadczeniu. Nasze oko i węch w połączeniu z odrobiną wiedzy zawsze pozwoli dokonać dobrego wyboru. Smacznego!
- Hodowcy o cenach jaj. Nie mają dobrych wiadomości
- Mleko będzie drożeć. W mleczarniach już odczuwalne są braki
- Śpieszmy się smakować czekoladę. Będzie tylko droższa
Przemysław Goławski, The Guardian,e-sadownictwo,Agrofakt
REKLAMA