Hodowcy o cenach jaj. Nie mają dobrych wiadomości
Ceny jajek już teraz nie są niskie, ale zapowiada się, że będzie jeszcze drożej. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ostrzega, że jaja będą jesienią drożeć.
2024-09-09, 14:11
Na sklepowych półkach klienci mogą z niepokojem patrzeć na rosnące ceny masła, oliwy czy kawy. Ale za moment zaczną ich niepokoić ceny kolejnego ważnego produktu – Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) ostrzega, że już zaczęły drożeć jaja.
Za mało kur
Eksperci KIPDiP nie mają wątpliwości - ceny jajek w hurcie zaczęły wędrówkę w górę. I nie zapowiada się, by coś mogło odwrócić szybko ten proces. Sytuacja zaczyna bowiem przypominać tę z 2022 roku, gdy ceny jaj skoczyły w krótkim czasie o 75 procent. Aczkolwiek Izba uspokaja, że aż tak źle nie będzie.
– Obserwując rynek, mamy coś w rodzaju deja vu. Szacowana wylęgami piskląt populacja towarowych kur nieśnych jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb rynku, podobnie jak było w 2022 roku. Oczekujemy zatem, że jesienią ceny jaj osiągane przez producentów pójdą w górę. Wzrosty nie powinny być tak spektakularne jak dwa lata temu, niemniej będą bardzo wyraźne i odczuwalne – stwierdziła Katarzyna Gawrońska, dyrektorka Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
Zgodnie z danymi, które ma Izba, w tym roku na rynek trafiło 19 mln piskląt. Podczas gdy zazwyczaj jest to pomiędzy 21 a 25 mln. Wpływ na to mają zmieniające się przepisy, obawy przed chorobami ptaków (ptasia grypa) oraz stopniowe odchodzenie od chowu klatkowego. W efekcie nie wszyscy producenci chcieli inwestować tyle co dotychczas lub odważniej.
REKLAMA
W efekcie na polski rynek trafia mniej krajowych jaj, co już przekłada się na ceny hurtowe. Eksperci trochę uspokajają, że wzrosty cen hurtowych nie zawsze znajdują odbicie we wzrostach cen w sklepach. Ale jeżeli trend się utrzyma, jajka na pewno zdrożeją.
Polska jest czwartym co do wielkości producentem jaj w Unii Europejskiej. W 2023 roku krajowa produkcja jaj konsumpcyjnych wyniosła 10,1 mld sztuk.
Czytaj także:
- Mleko będzie drożeć. W mleczarniach już odczuwalne są braki
- Pleśń i dziwna barwa. Mrożone maliny niedopuszczone do obrotu
- Drastyczny wzrost cen popularnego produktu. Odbije się to na kieszeniach Polaków
KIPDiP/AM/wmkor
REKLAMA