Ruszy masowa budowa schronów. Siemoniak zdradza termin
- Od przyszłego roku chcemy ruszyć z budową schronów - zapowiada minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Warszawa już zrobiła przegląd pomieszczeń, które mogłyby służyć za miejsca schronienia.
2024-09-30, 16:00
W ubiegłym tygodniu Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy o obronie cywilnej, której zapisy zakładają m.in. utworzenie powszechnego systemu ochrony ludności w razie kryzysu i wojny. Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiada rozpoczęcie prac nad budową schronów w przyszłym roku.
Posłuchaj
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski informuje, że jeszcze bez konkretnych przepisów w stolicy zrobiono przegląd schronów i pomieszczeń, które mogłyby służyć za miejsca schronienia.
Jak zaznaczył Trzaskowski, że stolica posiłkowała się definicjami z innych państw. - W kilku ratuszach mamy takie schrony, które były używane choćby po to, żeby tam było archiwum. Ja kazałem te schrony oczyścić i przygotować. Czy na przykład w wielu szkołach podstawowych - tak zwanych tysiąclatkach - tam też są tego typu pomieszczenia, które mogą być wykorzystane - wyjaśnia prezydent stolicy.
Posłuchaj
Ustawa o obronie cywilnej
W rządowym projekcie są zapisy dotyczące między innymi systemów ostrzegania ludności cywilnej przed zagrożeniami. Odpowiedzialność na poziomie centralnym za informowanie będzie ponosić RCB. W ustawie opisano też plany ewakuacyjne na wypadek wojny.
REKLAMA
Nadzór nad informowaniem o zagrożeniach będzie sprawowało RCB, a do bezpiecznej łączności między instytucjami państwa w czasie kryzysu będą służyć bezpieczne łącza. Projekt przewiduje także utworzenie Korpusu Obrony Cywilnej oraz systemu budowli ochronnych. Projekt zakłada między innymi, że na realizację ustawy będzie rocznie przeznaczane nie mniej niż 0,3 procent PKB.
Projekt ustawy trafił do komisji. Szef MSWiA powiedział, że chciałby, żeby Sejm uchwalił przepisy do połowy listopada.
- Czy powinniśmy budować schrony?
- Schrony w Polsce. Czy jest ich wystarczająca ilość? Ekspert w rozmowie z PR24.pl wyjaśnia
IAR/PAP/ka
REKLAMA
REKLAMA