Seniorka wyszła na grzyby. Odnaleziono ją po czterech dniach

76-letnia mieszkanka gminy Iwańska (woj. świętokrzyskie), która zaginęła w lesie, została odnaleziona po czterech dniach intensywnych poszukiwań. Była wycieńczona i wyziębiona. Trafiła pod opiekę lekarzy.

2024-10-11, 22:00

Seniorka wyszła na grzyby. Odnaleziono ją po czterech dniach
76-latka została odnaleziona po czterech dniach.Foto: Policja Świętokrzyska

Pomoc nadeszła w ostatniej chwili. Jeden z mieszkańców gminy Iwaniska usłyszał wołanie o pomoc, dochodzące z rejonu leśnych bagien. Mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy. Policjanci, którzy przybyli we wskazane miejsce odnaleźli wycieńczoną i wyziębioną kobietę, której poszukiwania trwały od poniedziałku.

76-latka wybrała się na grzybobranieGdy po kilku godzinach nie powróciła do swojego domu, zaniepokojona rodzina zawiadomiła policję w Opatowie. Natychmiast rozpoczęły się intensywne poszukiwania.

Poszukiwania z ziemi i powietrza

Do działań zostali skierowani funkcjonariusze z kieleckiego oddziału prewencji, Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji osób KWP w Kielcach, przewodnicy z psami tropiącymi, operatorzy dronów oraz policyjny śmigłowiec z małopolskiej komendy.

W działania włączyli się także ratownicy Polskiego Czerwonego Krzyża, rodzina seniorki oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Codziennie w akcji brało udział ponad 100 osób, a rejon poszukiwań obejmował 500 hektarów m.in. lasów i pól.

REKLAMA

"Determinacja policjantów oraz daleko idąca współpraca ze strażakami, ratownikami Polskiego Czerwonego Krzyża, rodziną oraz mieszkańcami okolicznych miejscowości doprowadziła do szczęśliwego zakończenia poszukiwań zaginionej kobiety" - przekazali mundurowi.

Bezpieczne grzybobranie. Ważne zasady

Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa w lesie. Radzi, by idąc na grzybobranie w pojedynkę, uprzedzić o tym rodzinę i podać przybliżony czas powrotu.

Gdy idziemy w grupie, nie oddalajmy się od siebie. Zapamiętajmy charakterystyczne punkty w terenie, by znaleźć drogę powrotną. Trzeba mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy, który może okazać się niezbędny do wezwania pomocy lub poznania swojej lokalizacji.

Pamiętajmy też, by do lasu chodzić raczej za dnia, by nie zastał nas zmrok, co może utrudnić powrót. Należy też odpowiednio się ubrać, być gotowym na zmianę pogody, mieć ze sobą coś do jedzenia i picia.

REKLAMA

Przy utracie orientacji należy obserwować otoczenie - naturalne wskazówki jak mech rosnący po północnej stronie drzew czy słońce, mogą pomóc określić kierunki.

Czytaj także:

Policja Świętokrzyska, IAR, paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej