Mieli wielkie szczęście, że go znaleźli. "Rzadkie zjawisko" na Podlasiu

Na nietypowe znalezisko natknęli się leśnicy z Białowieży. "To, co widzicie na zdjęciach, to tak naprawdę dość rzadkie zjawisko. Jeden z naszych leśniczych miał jednak to szczęście i zaobserwował nieczęsto spotykane owocniki" - czytamy we wpisie Lasów Państwowych w mediach społecznościowych. 

2024-10-22, 18:09

Mieli wielkie szczęście, że go znaleźli. "Rzadkie zjawisko" na Podlasiu
Leśnicy pochwalili się rzadkim odkryciem/Zdjęcie ilustracyjne: Chlorówka. Foto: NeilSaxon/Shutterstock

"Chlorówka - bo tak nazywa się ten wdzięczny grzyb, najczęściej objawia swoją obecność pod postacią zielono-niebieskawego zabarwienia drewna" - napisali leśnicy.

Niecodzienne zjawisko w lesie. Znaleźli "zielony dąb"

"Wydaje się jednak - sądząc z obserwacji i rozmów, że tej jesieni dość często pokazuje swoje owocniki" - dodali. Wspomnieli również, że chlorówkę najczęściej można zaobserwować na martwym drzewie dębowym.

REKLAMA

Podzielili się też pewną przyrodniczą ciekawostką. "Gdy grzybnia chlorówki przebarwi dębowe drewno, mówi się o nim czasami 'zielony dąb'" - dowiadujemy się.

Chlorówka. Zielony grzyb w polskich lasach

Chlorówka nazywana jest tez lejkówką zielonawą. To grzyb z rodziny pieczarkowatych. Jak wynika z informacji zawartych na specjalistycznej stronie grzyby.pl, kapelusz ma ok. 3-8 centymetrów średnicy. Zwykle ma też niebieskawozielony, zielonkawy lub szarozielony odcień.

Czytaj także:

Chlorówka ma bardzo specyficzny zapach, który może przypominać woń anyżu. Jest to grzyb jadalny, ale raczej rzadko wykorzystywany w kuchni ze względu na swój specyficzny zapach i smak. Może posłużyć jednak jako przyprawa, a w niektórych krajach używa się jej do celów aromatycznych.

Uwaga! Przy zbieraniu trzeba zachować ostrożność

Specjaliści jednak przestrzegają, że należy być bardzo uważnym podczas zbierania - ponieważ te nietypowo zabarwione grzyby łatwo pomylić z gatunkami trującymi - np. lejówką białawą lub zasłoniakiem oliwkowozielonym - czytamy.

REKLAMA

Źródła: Facebook.com/Lasy Państwowe/Grzyby.pl/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej