Smogowi rekordziści. W tych polskich miastach jest najgorsze powietrze

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na czele listy jest Nowa Ruda (woj. dolnośląskie). Tam w ciągu roku jest najwięcej dni smogowych oraz najwyższe średnioroczne stężenia pyłu PM10. Z kolei Najwyższe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu, wynoszące 600 proc. dopuszczalnej normy, odnotowano w Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie).

2024-10-23, 15:10

Smogowi rekordziści. W tych polskich miastach jest najgorsze powietrze
Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w Nowej Rudzie. Foto: Shutterstock/Polski Alarm Smogowy

Najnowsze zestawienie Polskiego Alarmu Smogowego sporządzono w oparciu o dane pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2023.

Niechlubną listę smogowych rekordzistów otwiera Nowa Ruda, na drugim miejscu jest Sucha Beskidzka, a za nią Nowy Targ.

W 2023 roku w Nowej Rudzie było 56 dni smogowych. Sucha Beskidzka miała ich 44, a Nowy Targ 37. Nowa Ruda miała też najwyższe średnie roczne stężenie pyłu PM10 w powietrzu (32 µg/m³). Z kolei Sucha Beskidzka miała najwięcej średniego stężenia benzo(a)pirenu (6 ng/m³).

Rekordowe województwa

Najwięcej przekroczeń normy rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) odnotowano w województwach: łódzkim, śląskim i małopolskim. Najniższe stężenia BAP były w województwach: lubuskim, lubelskim, mazowieckim, zachodniopomorskim i podlaskim.

REKLAMA

Polski Alarm Smogowy wskazuje też, że w rankingu widać pozytywne efekty walki ze smogiem w Polsce.

Jak czytamy "żadna z miejscowości nie przekroczyła dopuszczalnego średniorocznego poziomu pyłu PM10 i tylko trzy z nich (Nowa Ruda, Sucha Beskidzka oraz Nowy Targ) odnotowały liczbę dni smogowych przekraczającą dopuszczalne 35 dni".

Wciąż wysokie pozostają natomiast stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu. W 64 miejscowościach odnotowano przekroczenia dopuszczalnej wartości. W jedenastu miastach ta substancja przekroczyła normy ponad czterokrotnie.

15 października 2024 r. Rada Europy przyjęła nowe, bardziej wymagające normy jakości powietrza, która zaczną obowiązywać od 2030 roku. Jak podaje Polski Alarm Smogowy "nowej normy dla rocznego stężenia PM10 nie spełnia 130 stacji na 252 mierzących to zanieczyszczenie. W przypadku nowej normy dla rocznego stężenia PM2,5 na 136 stacji spełnia ją jedynie 6".

REKLAMA

Znaczna poprawa jakości powietrza

Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że porównanie pierwszego rankingu smogowych rekordzistów za rok 2014 i najnowszego obejmującego dane z roku 2023 pokazuje, że poprawa jakości powietrza w Polsce jest bardzo duża.

- Zmiana jest spektakularna, mówimy tu o nawet kilkukrotnych spadkach. Nowa Ruda, która wciąż przoduje w rankingu, zmniejszyła stężenia rakotwórczego BAP aż czterokrotnie, a Nowy Targ i Rybnik – trzykrotnie. Nawet w Suchej Beskidzkiej, mimo pierwszej pozycji w rankingu, stężenie tej rakotwórczej substancji zmalało z 1700 proc. do 600 proc. normy - powiedział Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj także:

Polski Alarm Smogowy, paw/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej