Nie każdy Polak chciałby pracować cztery dni w tygodniu. Wyniki sondażu zaskakują
Nie wszyscy chcą skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Takiego rozwiązania nie popiera 16 proc. osób badanych przez agencję pracy Manpower. Polacy obawiają się, że mniej zarobią, albo że będą musieli siedzieć w firmie dłużej niż osiem godzin.
2024-10-29, 14:49
Koncepcja czterodniowego tygodnia pracy budzi duże zainteresowanie wśród polskich pracowników i pracodawców. Testy takiego modelu od dłuższego czasu trwają za granicą, a ich wyniki są często bardzo obiecujące. W Polsce również pojawiają się pierwsze próby zmian, jak choćby w firmie Herbapol czy urzędzie miasta Włocławek, gdzie od września obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy.
Zgodnie z najnowszym badaniem firmy Manpower "Nastroje polskiego rynku pracy - perspektywa kandydatów 2024", większość Polaków pozytywnie ocenia pomysł czterodniowego tygodnia pracy, choć poparcie nie jest bezwarunkowe.
Czterodniowy tydzień pracy. Większość badanych popiera
36 proc. ankietowanych zdecydowanie popiera to rozwiązanie, a 29 proc. "raczej je popiera", co łącznie daje 65 proc. zadowolonych z tej idei. Jednocześnie 6 proc. respondentów jest negatywnie nastawionych, a 10 proc. raczej nie popiera tego modelu.
Prawie 20 proc. uczestników badania wciąż nie ma wyrobionej opinii na ten temat, mimo że od dłuższego czasu jest on przedmiotem publicznej dyskusji.
REKLAMA
Jak czytamy w raporcie Manpower, choć koncepcja wydaje się atrakcyjna i może wspierać równowagę między pracą a życiem prywatnym, Polacy obawiają się obniżenia wynagrodzenia, problemów z zarządzaniem czasem oraz wzrostu obciążenia pracą.
Poza tym jedna trzecia badanych uważa, że czterodniowy tydzień pracy to temat nierealny do wdrożenia i że dalsze dyskusje na ten temat są bezcelowe.
- Eksperci: krótszy czas pracy wymaga większej produktywności i nie ograniczy wzrostu płac
- 35-godzinny tydzień pracy? Pomysł Lewicy nie budzi entuzjazmu koalicjantów
businessinsider.com.pl; bartos
REKLAMA
REKLAMA