"Hieny cmentarne" pod lupą. Rusza specjalna akcja
Okres Wszystkich Świętych to czas większej aktywności kieszonkowców i tzw. hien cmentarnych okradających, a często dewastujących groby. Dlatego policja i straż miejska rusza w czwartek ze specjalną akcją "Hiena", wymierzoną w złodziei.
2024-10-29, 14:59
Policja i straż miejska zwiększa środki bezpieczeństwa na cmentarzach i w ich rejonie.
Podczas akcji "Hiena" funkcjonariusze skupią się na bezpieczeństwie osób odwiedzających cmentarze. Będą też mieć oko na złodziei, którzy dopuszczają się kradzieży zniczy czy kwiatów.
Nocą cmentarzy przypilnują specjalne patrole wyposażone w noktowizory - przekazała straż miejska.
Grzywna, a nawet więzienie
Funkcjonariusze przypominają, żeby w czasie wizyt na nekropoliach nie zostawiać bez nadzoru wartościowych rzeczy osobistych. "Trzeba zwracać uwagę na dzieci i na seniorów, którzy pozostawieni bez opieki mogą potrzebować pomocy. Każdą niebezpieczną albo nietypową sytuację trzeba zgłosić służbom - najłatwiej dyżurującym zwykle przy wejściu na cmentarz strażnikom miejskich" - wskazano.
REKLAMA
Za kradzież zniczy, wiązanek lub elementów nagrobka grożą surowe kary. Sprawcy będą odpowiadali za profanację grobu, czyli przestępstwo z art. 262 Kodeksu Karnego. Przewidziane kary to grzywna lub ograniczenie wolności, a w skrajnych przypadkach nawet 8 lat więzienia.
Na drogach akcja "Znicz"
Tradycyjnie w okresie Wszystkich Świętych policja prowadzi też akcję "Znicz". Policjanci skupią się na zapewnieniu bezpieczeństwa i płynności ruchu pieszego i kołowego.
W obu akcjach straż miejska będzie współdziałać z policją. Wokół cmentarzy pracować będzie kilkadziesiąt łączonych patroli strażników i policjantów. Strażnicy będą również sprawdzać legalność handlu prowadzonego w rejonie cmentarzy, zweryfikują, czy stoiska są rozstawiane zgodnie z wydanymi decyzjami i czy nie utrudniają ruchu pieszego i kołowego.
Więźniowie posprzątali cmentarze
Przed 1 listopada na cmentarzach jest już widoczny wzmożony ruch. Odbywają się też specjalne akcje sprzątania. Inicjatywą wykazali się między innymi osadzeni w zakładach karnych i areszcie podległym Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie.
REKLAMA
Osadzeni z więzienia w Uhercach Mineralnych posprzątali czterohektarowy cmentarz na wzgórzu Lachawa, nieopodal zakładu karnego. W mogiłach z czasów I wojny światowej spoczywa prawdopodobnie 60 niezidentyfikowanych żołnierzy rosyjskich i armii austro-węgierskiej.
Z kolei więźniowie z Oddziału Zewnętrznego w Średniej Wsi uporządkowali cmentarz z 1946 r. w Baligrodzie, gdzie pochowano poległych żołnierzy w walkach z UPA, z Grupy Manewrowej Wojsk Pogranicza i z 16 Pułku Piechoty.
- Polska potęgą w produkcji zniczy. Jesteśmy liderem w Europie
- Cmentarz Powstańców Warszawy. Sto tysięcy nieznanych imion
IAR, PAP, Radio Zet, paw/
REKLAMA
REKLAMA