"Zgniły" wyż namieszał w pogodzie. Powietrze ciężkie od smogu i zanieczyszczeń

Antycyklon Zayyan coraz mocniej kształtuje pogodę na obszarze Polski. Pochmurne dni, mgły, wysokie ciśnienie, brak wiatru, a - co za tym idzie - uciążliwy smog - to tylko niektóre z jego skutków. Nie bez powodu jest nazywany "gnijącym" lub "zgniłym" wyżem. 

2024-11-08, 12:07

"Zgniły" wyż namieszał w pogodzie. Powietrze ciężkie od smogu i zanieczyszczeń
Gnijący wyż daje się we znaki . Foto: WXCHARTS/AIRLY

Dużo osób kojarzy wyż ze słoneczną pogodą. Tak rzeczywiście jest, ale latem.

Antycyklony późną jesienią często powodują pochmurną i mglistą aurę, a zimą przyczyniają się do ekstremalnie niskich temperatur - tłumaczy IMGW.

Obecnie rozległy wyż dominuje na przeważającym obszarze Europy, również w Polsce. Jego centrum znajduje się w rejonie Litwy. Tylko krańce północne są w zasięgu niżów z układami frontów atmosferycznych. Przed nami intensywne wahania ciśnienia, którego górne wartości będą najwyższe od miesięcy. Tzw. układ Omega stanowi istotny element blokady cyrkulacji powietrza.

Negatywne skutki dla zdrowia

"Zgniły" wyż - jak nazywają zjawisko eksperci z fanipogody.pl - daje nieprzyjemną pogodę. Mimo że ciśnienie jest dość wysokie, powstają mgły, mżawki, występuje bardzo słaby wiatr albo jego całkowity zanik. W efekcie w powietrzu utrzymują się smog i zanieczyszczenia, zwłaszcza w rejonie zabudowań. To wpływa negatywnie na nasze zdrowie.

REKLAMA

Taka aura to także poważne zagrożenie na drogach. W warunkach ograniczonej widoczności nietrudno o wypadek. Szczególnie narażeni są piesi bez odblasków czy lampek.

Pogoda może też powodować zakłócenia w pracy lotnisk.  

Dopiero w przyszłym tygodniu na północy i zachodzie naszego kraju pogoda zacznie się zmieniać. 

REKLAMA

Weekend pochmurny

W piątek w kraju sporo chmur, jedynie w obszarach podgórskich Karpat pogodnie. Miejscami mogą pojawić się mżawki. Termometry pokażą od 5 st. C na Podkarpaciu do 6 st. C w centrum, 8 st. C na zachodzie i 9 st. C nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie wschodni i południowo-wschodni. Tylko w Sudetach chwilami będzie wiać nieco silniej.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniosło 1025 hPa i będzie się utrzymywać, ale w najbliższym czasie może jeszcze wzrastać w kraju - nawet do 1036 hPa.

W nocy mgły i mżawka

Prawie w całym kraju będzie pochmurno. Tylko na północnym zachodzie pojawią się przejaśnienia. Miejscami może pojawić się mżawka. W nocy również pojawią się mgły ograniczające widzialność do 200, a lokalnie do 100 m. Termometry pokażą od -1 st. C na południu do 1 st. C w centrum i 3 st. C na zachodzie, wschodzie i nad morzem.

W sobotę niebo również będzie spowite chmurami. Na Podlasiu wystąpią mgły ograniczające widzialność do 200 m. Mniejsze zachmurzenie na zachodzie i południu nie oznacza, że pojawi się tam słońce. Według zapowiedzi synoptyków temperatura wyniesie od 5 do 10 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/IMGW/fanipogody.pl/łp/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej