Święta i zima pełne śniegu? Jest najnowsza prognoza długoterminowa
Najnowsze analizy synoptyków pokazują, że tegoroczna zima będzie znacznie różniła się od poprzedniej oraz norm wieloletnich. Znacznie wyższe mogą być średnie temperatury dobowe, a przez to mniej będzie śniegu. Długoterminowe prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdza kolejny model pogodowy.
2024-11-08, 13:27
Meteorolodzy IMGW w październiku opracowali eksperymentalną prognozę pogody na kolejne miesiące. Według tamtych danych zarówno w listopadzie, jak i w grudniu w Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza ma być wyższa niż norma wieloletnia.
- Wichura dotarła już do Polski: IMGW alarmuje. Po niej zaatakuje potężna zima
- -8 st. C. i "najsilniejsza śnieżyca". Pokazali mapę pogodową: zacznie się po weekendzie
Teraz do tamtych porównań dodano wyniki nowego, amerykańskiego sezonowego modelu pogodowego CFS. Nowe dane potwierdzają poprzednie prognozy, jednak z jedną zmianą. Możemy spodziewać się mniejszych opadów. Synoptycy przewidują, że miesięczna suma opadów atmosferycznych będzie kształtowała się poniżej normy z lat 1991-2020.
Jak mówią prognozy, tegoroczny listopad zapowiada się bardziej sucho i cieplej - z temperaturą wyższą od średniej o od 0,5 do 1 st. C.
REKLAMA
"Do połowy miesiąca nie musimy spodziewać się drastycznej zmiany pogody i będzie wyjątkowo sucho jak na ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni. Dodatkowo w zasięgu silnego wyżu będą zdarzać się mgły i podinwersyjne chmury stratus oraz stratocumulus, z których nie zabraknie opadów mżawki" - podaje serwis Fani Pogody.
Zmiany widać już teraz, w pierwszej połowie listopada. IMGW przypomina, że w minionym roku o tej porze na Śnieżce grubość pokrywy śnieżnej wynosiła 9 cm, a na Kasprowym Wierchu 10 cm. "Aktualnie w górach brak śniegu, a temperatura na szczytach jest wyższa niż na nizinach" - zaznaczono.
"Wstępnie wiadomo, że zima 2024 r. będzie ciepła i jeśli zimowe okresy z dwucyfrowym, całodobowym mrozem się zdarzą, to nie będzie ich dużo oraz okażą się na ogół krótkotrwałe" - ocenia Arkadiusz Wójtowicz z serwisu Fani Pogody.
Zaznacza jednak, że mniejsza możliwa ilość opadów jest niepokojąca. Nie pozwoli odbudować wód gruntowych po lecie. Prognozowany brak obfitych opadów śniegu może sprawić, że niska może być także wilgotność gleby.
REKLAMA
- "Zgniły" wyż namieszał w pogodzie. Powietrze ciężkie od smogu i zanieczyszczeń
- Arktyczne mrozy w Polsce. Będzie bardzo zimno, nocą nawet minus 10 stopni
pg/imgw/FaniPogody/wmkor
REKLAMA