Renta wdowia. Kolejki w ZUS, od nowego roku złożono już ponad 100 tys. wniosków

Od nowego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął blisko 104 tysiące wniosków o tak zwaną rentę wdowią. Pomimo faktu, że pieniądze będą wypłacane dopiero od 1 lipca 2025 roku, wniosków cały czas przybywa. Intensywne przyjmowanie wniosków przez ZUS powoduje nie tylko utrudnienia dla pracowników, ale również zmniejsza przestrzeń na obsługę pozostałych zadań.

2025-01-14, 14:19

Renta wdowia. Kolejki w ZUS, od nowego roku złożono już ponad 100 tys. wniosków
Tłumy po rentę wdowią. Od nowego roku złożono do ZUS blisko 104 tysiące wniosków. Foto: PAP/ Radek Pietruszka

Tłumy po rentę wdowią

Rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka apeluje o spokojniejsze składanie wniosków. Podkreśla, że zawnioskowanie w styczniu nie przyśpieszy wypłaty. O rentę wdowią mogą starać się wdowy oraz wdowcy, którzy:

  • osiągnęli powszechny wiek emerytalny,
  • byli we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
  • nie są obecnie w związku małżeńskim
  • oraz nabyli prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Wysokość tak zwanej renty wdowiej w 2025 roku wyniesie 15 procent świadczenia emerytalno-rentowego po zmarłym małżonku lub 15 procent świadczenia wnioskodawcy, o ile przyjmie środki wypłacane zmarłemu małżonkowi jako swoje główne. Od 2027 roku będzie to 25 procent. Obecnie wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury to jest 5342,88 złotych. Jeśli suma świadczeń w zbiegu będzie wyższa niż ta kwota, wówczas świadczenie zostanie pomniejszone na zasadzie złotówka za złotówkę.

Do limitu wliczają się nie tylko połączone świadczenia, ale także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne (np. emerytury z zagranicy) czy dodatki inne niż jednorazowe wypłacane na podstawie ustawy.

Czytaj także: 

Źródło: Polskie Radio/ZUS/mg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej