Zmiany w Radzie Ministrów. Marcin Kulasek z nominacją prezydenta

Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Blisko miesiąc temu do dymisji podał się minister nauki i szkolnictw wyższego Dariusz Wieczorek. Teraz zastąpił go dotychczasowy wiceszef resortu aktywów państwowych, Marcin Kulasek.

2025-01-17, 13:10

Zmiany w Radzie Ministrów. Marcin Kulasek z nominacją prezydenta
Marcin Kulasek został zaprzysiężony jako nowy szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego.Foto: PAP/Piotr Nowak

Nowy minister nauki. Zaprzysiężenie u prezydenta

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek Marcina Kulaska na ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Kulasek odebrał z rąk prezydenta akt powołania na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Wcześniej prezydent odwołał z tej funkcji Dariusza Wieczorka, również z Nowej Lewicy.

- Ministrowi obejmującemu funkcję gratuluję nominacji. Panie ministrze, to ważne zadanie, które pan na siebie przyjmuje, dlatego że polska nauka rzeczywiście - i to nie od dzisiaj, nie od wczoraj, nie od roku, tylko od wielu, wielu lat - wymaga poważnego wsparcia - powiedział prezydent zwracając się do nowego szefa MNiSW.

Jak zaznaczył, w sytuacjach gdy wręcza nominacje profesorskie zawsze ma prośbę do nowych profesorów, żeby "ktoś kiedyś przybył do Pałacu Prezydenckiego i prezydentowi (...) przedstawił się jako zdobywca Nagrody Nobla". - Chciałbym bardzo, żeby uzyskał ją człowiek polskiej nauki, ale za takie badania, które są prowadzone w naszym kraju - zaznaczył Andrzej Duda.

Związek nauki i bezpieczeństwa kraju

Premier Donald Tusk podczas uroczystości podkreślił, że nauka obecnie odgrywa bezprecedensową rolę, a nieprzypadkowo w piątkowej uroczystości uczestniczy też szef MON i wielu innych ministrów. - Dzisiaj zarówno bezpieczeństwo zewnętrzne, jak i bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i przyszłość polskiej gospodarki, i w ogóle gospodarki na świecie, jest związana z badaniami naukowymi i nauką. Nigdy ten związek nie był tak silny, tak jednoznaczny i tak wpływający na powodzenie lub niepowodzenie całych państw, całych narodów - powiedział szef rządu.

REKLAMA

Jak zaznaczył, wojna w Ukrainie "jak w soczewce pokazuje, kto dzisiaj zyskuje przewagi", zarówno w konkurencji gospodarczej, jak i na polu walki. - Kto ma przewagę naukową, będzie bezpieczny w przyszłości, kto na tym polu przegrywa, może przegrać na każdym innym polu - dodał.

Rezygnacja ze skandalami w tle

Dariusz Wieczorek zrezygnował ze stanowiska, ponieważ zarzucano mu między innymi ujawnienie nazwiska sygnalistki na Uniwersytecie Szczecińskim i zamieszczenie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym. Współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, mówił wówczas, że rzeczywiście w resorcie nauki popełniono błąd, a premier Donald Tusk podkreślał, że z satysfakcją przyjął informację o decyzji Dariusza Wieczorka.

Silny głos w sprawie interesów środowiska akademickiego

Poszukiwania kandydata na nowego ministra nauki trwały blisko miesiąc. Przedstawiciele Nowej Lewicy tłumaczyli, że ma to związek z okresem świąteczno-noworocznym. Trzy dni temu oficjalnie ogłoszono nazwisko kandydata na nowego ministra. Włodzimierz Czarzasty powiedział, że Marcin Kulasek ma bardzo silną pozycję polityczną, a to oznacza silny głos w sprawie zabezpieczenia finansowego interesów środowiska akademickiego. Marcin Kulasek zaznaczył z kolei, że rozwiązania, które sprawdziły się w minionym roku w resorcie nauki, będą kontynuowane, a to, co było złe, będzie poprawiane.

Na zastępcę Kulaska została rekomendowana wiceszefowa Kancelarii Senatu, Karolina Zioło-Pużuk.

REKLAMA

Kim jest Marcin Kulasek?

Marcin Kulasek ma 48 lat, urodził się w 1976 r. w Jędrzejowie i jest absolwentem studiów magisterskich z zakresu technologii żywności na Wydziale Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie. Skończył też studia podyplomowe z zarządzania funduszami unijnymi na UWM oraz bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego na Akademii Morskiej w Gdyni. W 2007 r. doktoryzował się na UWM na podstawie pracy "Możliwość zastąpienia tłuszczu mlekowego tłuszczem roślinnym w technologii pełnego mleka w proszku".

Jest sekretarzem generalnym Nowej Lewicy. Wcześniej przez wiele lat działał w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W przeszłości był między innymi asystentem wojewody warmińsko-mazurskiego, pracował w oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie, w 2014 roku zdobył mandat radnego sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Od 2019 roku jest posłem na Sejm. W poprzedniej kadencji zasiadał w Komisjach edukacji, rolnictwa i obrony narodowej, a także przewodniczył Podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego. W resorcie aktywów państwowych nadzoruje między innymi spółki zbrojeniowe należące do Skarbu Państwa.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej