Podatek od ogrodzenia to nie żart. Kto musi płacić daninę? Wyjaśniamy
W 2025 roku zmieniły się zasady obliczania podatku i wydłużyła się lista obiektów, od których trzeba będzie zapłacić daninę. Zmiany dotknęły zarówno właścicieli mieszkań z miejscami postojowymi jak i właścicieli domów, bowiem od 1 stycznia trzeba zapłacić podatek od ogrodzenia, ale pod pewnymi warunkami.
2025-01-18, 18:44
Podatek od garażu i miejsc postojowych. Zmiany w 2025 roku
Z początkiem 2025 roku w życie weszła ustawa o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Jednym z jej skutków jest zrównanie stawek opodatkowania garaży. Wcześniej, jeśli garaże w budynkach wielorodzinnych były wydzielone prawnie, były opodatkowane większą stawką niż w sytuacji, kiedy takiego wydzielenia nie było.
Jednak po zmianach stawki podatku od garaży w budynkach wielorodzinnych zostały ujednolicone. I choć sama stawka maksymalna rośnie - z 1,15 zł za metr kwadratowy do 1,19 zł za metr kwadratowy, to jednak dla niektórych osób będzie to oznaczać wyraźny spadek, bowiem wcześniej płaciły one stawki mniej więcej dziesięciokrotnie wyższe.
W niektórych przypadkach do skorzystania z niższych stawek konieczne będzie złożenie formularza IN-1. Przy czym, jeśli ktoś złożył taki dokument w 2024 roku, to nie ma konieczności składania go ponownie. Poza tym niektóre miasta, na przykład choćby Warszawa, informują, że zmiany stawek podatku nastąpią automatycznie.
Podatek od ogrodzenia w 2025 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci za płot?
Inne zmiany, jakie wprowadza ustawa, dotyczą nowych definicji budynku i budowli. W ustawie znalazł się także katalog obiektów uznawanych za budowle, liczący 28 pozycji. Wpisano do niego m.in. ogrodzenia, co oznacza, że od 1 stycznia 2205 roku podatek trzeba będzie zapłacić także od jego wartości. Nowe przepisy nie dotyczą jednak wszystkich.
REKLAMA
Podatek od budowli płacą bowiem wyłącznie przedsiębiorcy. "Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych: opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej" - przypomina portal Business Insider. To oznacza, że ogrodzenie budynku niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, czyli np. płot wokół domu, opodatkowaniu nie podlega.
To, czy dany budynek można uznać za związany w prowadzeniem działalności gospodarczej, jest zaś kwestią innych przepisów i interpretacji wyroków NSA. Zgodnie w wyrokiem z września 2023 roku "o związaniu nieruchomości z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje jej ujęcie w środkach trwałych lub wrzucenie jej w koszty uzyskania przychodów jednorazowo albo faktyczne wykorzystywanie do działalności" - przypomina prof. Rafał Dowgier z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku, cytowany przez Business Insider.
Czytaj także:
- Podatki dla firm. Od 2024 roku wchodzi w życie podatek minimalny
- Łatwiej uniknąć podatku od spadków i darowizn. Wysokie progi obowiązują
- Zandberg: system podatkowy w Polsce jest postawiony na głowie
Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/Business Insider/mbl
REKLAMA