Szykują się duże zmiany w pracy nauczycieli. MEN wprowadzi zakaz

MEN odpowiada na postulaty związkowców i pracuje nad zmianami w Karcie Nauczyciela. Wśród założeń projektu jest m.in. skrócenie czasu zatrudnienia na czas określony nauczyciela bez stopnia awansu oraz zmniejszenie wymiaru pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Resort chce też zakazać dyrektorom szkół przydzielania zastępstw bibliotekarzom czy pedagogom, które dezorganizują ich pracę.

2025-02-18, 20:05

Szykują się duże zmiany w pracy nauczycieli. MEN wprowadzi zakaz
MEN szykuje zmiany w Karcie Nauczyciela.Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EAST NEWS

MEN przygotowuje zmiany w Karcie Nauczyciela

Informacja o pracach nad projektem nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela ukazała się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Przyjęcie projektu nowelizacji planowane jest na drugi kwartał tego roku. 
 
W przygotowywanym dokumencie MEN proponuje m.in.:

  • skrócenie okresu zatrudnienia nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje, ale nieposiadającego stopnia awansu zawodowego, na podstawie umowy o pracę na czas określony z dwóch lat szkolnych do jednego roku szkolnego; 
  • doprecyzowanie obowiązków mentora;  
  • określenie przypadków, w których nauczyciel zachowuje albo traci prawo do wynagrodzenia za przydzielone, ale niezrealizowane godziny ponadwymiarowe;  
  • ujednolicenie obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej oraz zmianę przesłanki przydzielenia nauczycielowi godzin ponadwymiarowych;  
  • doprecyzowanie przepisów dotyczących czasu pracy nauczycieli, w tym zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego (np. nauczycieli uczących w klasach maturalnych);  
  • doprecyzowanie przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli i awansu zawodowego. 

W przygotowywanym projekcie planowane jest m.in. ujednolicenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli praktycznej nauki zawodu z tygodniowym obowiązkowym wymiarem godzin zajęć nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe. Proponuje się, aby obydwie grupy nauczycieli obowiązywał taki sam tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, tj. 18 godzin tygodniowo. Obecnie pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu wynosi 20 godzin.

Czytaj także:

REKLAMA

Przydzielanie zastępstw na nowych zasadach

Zmiany dotyczą też przydzielania zastępstw za nieobecnych nauczycieli. Chodzi o sytuacje, gdy dyrektor szkoły w celach oszczędnościowych przydziela zastępstwa nauczycielom bibliotekarzom bibliotek szkolnych i nauczycielom specjalistom: pedagogom, psychologom i logopedom. Zastępstwa zorganizowane w ten sposób kolidują z podstawowymi zadaniami nauczycieli na zajmowanych przez nich stanowiskach, dezorganizują ich pracę, a nauczyciele, którym przydzielono w ten sposób zastępstwa, nie otrzymują z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia. 
 
W przygotowywanym projekcie ma być wyraźne wskazanie, że godziny doraźnych zastępstw nie mogą być realizowane w czasie realizacji przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz. 
 
Nowelizacja ma również umożliwić nauczycielom, którym do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. W projektowanej nowelizacji mają być zmienione też przepisy dotyczące ochrony przedemerytalnej, odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych.

Czytaj także: 

Źródło: PolskieRadio24.pl/PAP/ak
 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej