Uwaga na gęste mgły i marznące opady. Obowiązują żółte alerty IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gęstą mgłą w centrum i marznącymi opadami powodującymi gołoledź w rejonach podgórskich w poniedziałek. Ostrzeżenia I stopnia dotyczą Łódzkiego, a także części Śląskiego, Podkarpackiego i Małopolskiego.
2025-02-24, 08:45
Gęste mgły w centralnej Polsce. IMGW ostrzega kierowców
W poniedziałek IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed gęstą mgłą, występującą na terenie całego województwa łódzkiego, a także w powiatach częstochowskim, kłobuckim i w Częstochowie w woj. śląskim. Na terenach objętych ostrzeżeniami prognozowane jest lokalne występowanie gęstej mgły, która ograniczy widzialność poniżej 200 m - wskazano w komunikacie.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk wynosi 90 proc. i będą one obowiązywać do godz. 10 w poniedziałek.
Śliskie jezdnie w poniedziałek. Meteorolodzy przestrzegają kierowców z południa
Instytut wydał również ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami w rejonach podgórskich. Alertami objęto powiaty bieszczadzki, leski, sanocki, krośnieński, brzozowski, strzyżowski, jasielski i Krosno w woj. podkarpackim oraz pow. gorlicki, nowosądecki, tatrzański, nowotarski, limanowski, myślenicki, suski i Nowy Sącz w woj. małopolskim, a także pow. żywiecki i cieszyński w woj. śląskim.
W regionach objętych ostrzeżeniami prognozowane jest występowanie słabych opadów marznącego deszczu lub mżawki, które spowodują występowanie gołoledzi - przekazał Instytut.
REKLAMA
Ostrzeżenia na Śląsku i w Małopolsce obowiązywać będą do godziny 9 rano, jedynie w powiecie gorlickim - do godziny 15. W województwie podkarpackim ostrzeżenie także obowiązuje do 15, wyjątkiem są powiaty leski i bieszczadzki - tam alert obowiązuje do godzin nocnych.
Ostrzeżenie IMGW I stopnia. Co oznacza żółty alert?
Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.
Czytaj także:
- Nadchodzi wiosna? Dwucyfrowe wartości na termometrach
- Uderzenie ciepła dotrze do Polski. Ostateczne wyparcie zimy
Źródła: PAP/IMGW/X/mbl/kor
REKLAMA