Tusk w Sejmie o bezpieczeństwie: Polska nie zmienia swojej opinii
- Polska nie zmienia swojej opinii na temat fundamentalnej potrzeby utrzymania jak najściślejszych więzi ze Stanami Zjednoczonymi i NATO - powiedział podczas wystąpienia w Sejmie premier Donald Tusk.
2025-03-07, 13:44
Podsumowanie rozmów międzynarodowych
W piątek w Sejmie prezes Rady Ministrów - po udziale w spotkaniu liderów państw europejskich w Londynie i specjalnej Radzie Europejskiej w tym tygodniu - przedstawia informację w sprawie sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski.
Donald Tusk zaznaczył, że nie jest naszym zadaniem recenzowanie posunięć USA, tylko wyciągnie z nich wniosków. Przedstawiając informację w sprawie sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa kraju, szef rządu powiedział, że Polska "nie zmienia swojej opinii na temat fundamentalnej potrzeby utrzymania jak najściślejszych więzi ze Stanami Zjednoczonymi i Paktem Północnoatlantyckim".
Zmiany wynikają z "korekty polityki USA"
Jak zaznaczył, należy jednocześnie "widzieć to, co się dzieje w tej chwili". Dodał, że korekta polityki USA "dotyczy przede wszystkim zmiany nastawienia do dwóch walczących stron w Ukrainie - do Ukrainy i do Rosji".
- Nie jest naszym zadaniem recenzować tak dla satysfakcji, czy dla dobrej retoryki, posunięć naszego największego sojusznika. Naszym zadaniem jest wyciągać wnioski dla naszego bezpieczeństwa z tych posunięć i z tej zmiany. To jest korekta, ale głęboka, widoczna gołym okiem - zaznaczył Tusk.
REKLAMA
Polska inicjatywa - europejski "Bank uzbrojenia"
Premier poinformował, że Polska przedstawiła na forum UE ideę stworzenia europejskiego "Banku uzbrojenia" do inwestowania w obronność, podobnego do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Propozycja nie spotkała się jeszcze ze zgodą partnerów, ale mają o czym myśleć - dodał.
Posłuchaj
Jak mówił premier w Sejmie, wśród propozycji na zwiększenie europejskich inwestycji w bezpieczeństwo i obronność znalazły się m.in. nisko oprocentowane kredyty w Europejskim Banku Inwestycyjnym, których skala jest jednak - jak ocenił - niewystarczająca.
Tusk wskazał, że właśnie po tej propozycji strona polska przedstawiła ideę powołania "Banku uzbrojenia", który mógłby działać na podobnych zasadach jak EBI, ale "byłby dedykowany wyłącznie kwestiom obronnym". - Dzisiaj jest za wcześnie, żeby powiedzieć, że ta propozycja spotkała się ze zgodą innych partnerów, ale będą mieli o czym myśleć - dodał premier.
REKLAMA
Status Ukrainy kluczowy dla bezpieczeństwa Polski
Szef rządu podczas wystąpienia w Sejmie wskazał, że nasze bezpieczeństwo jest wprost związane nie tylko z wydarzeniami na froncie w tej chwili, ale także z przyszłym statusem Ukrainy.
Premier Donald Tusk zaznaczył, że jeśli Ukraina utrzyma status państwa suwerennego i niepodległego, to efektem będzie wyraźnie większe bezpieczeństwo Polski i Europy. Jeśli przegra lub przyjmie warunki pokoju osłabiające jej suwerenność, to Polska znajdzie się w trudniejszej sytuacji - podkreślił.
Rozmowy europejskie i unijne. Szczyt w Londynie i Brukseli
W czwartek w Brukseli odbył się nadzwyczajny szczyt UE z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Szefowie państw i rządów UE dali zielone światło planowi dozbrajania zaprezentowanemu przez szefową KE Ursulę von der Leyen. Węgry jednak nie zgodziły się na przyjęcie konkluzji w sprawie dalszej pomocy dla Ukrainy. Zapisy przyjęło 26 pozostałych krajów. Źródło unijne potwierdziło, że 26 krajów postanowiło jeszcze przed szczytem, że w takim razie przyjmą zapisy bez zgody Węgier, w gronie "26".
W niedzielę odbył się nieformalny szczyt w Londynie poświęcony wojnie w Ukrainie oraz kwestiom bezpieczeństwa i obronności, w którym uczestniczyło kilkunastu przywódców europejskich. Premier Tusk podkreślił później, że determinacja liderów państw i instytucji europejskich była jednoznaczna - Europa musi jak najszybciej wzmocnić swoje zdolności obronne.
REKLAMA
Czytaj także:
- Po decyzji Trumpa. Siemoniak: bez pomocy USA Ukraina może walczyć najwyżej przez dziewięć miesięcy
- Ukraina zaskakuje Rosję na froncie. Generał zbiera pochwały
Źródła: Polskie Radio/PAP/pg/kor
REKLAMA