Jak cła wpłyną na Polskę i Europę? Ekonomista tłumaczy, co nas czeka

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w rozmowie z Polskim Radiem stwierdził, że cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa mają ograniczony sens ekonomiczny oraz wprowadzą zamęt w globalnych łańcuchach logistycznych. 

2025-04-03, 06:58

Jak cła wpłyną na Polskę i Europę? Ekonomista tłumaczy, co nas czeka
Port kontenerowy w Gdańsku. Foto: Piotr Hukalo/East News

Cła Trumpa. Jak wpłyną na Europę?

Donald Trump rozpoczął wojnę celną z całym światem. Ogłaszając w środę "Dzień Wyzwolenia Ameryki", prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał rozporządzenie, które ustanawia minimalną 10-procentową podstawową stawkę ceł dla towarów z całego świata. Wprowadził również dodatkowe cła dla większości państw, w tym 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej. 

Od czwartku zaczną obowiązywać także 25-procentowe cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych. Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, ocenia, że wpływ ceł na Unię Europejską może być bardzo odczuwalny. - Unia Europejska każdego roku eksportuje do USA towary o wartości sięgającej 500 mld euro. Nałożone taryfy celne mogą spowodować ograniczenie popytu na europejskie produkty w Stanach Zjednoczonych, ograniczenie konkurencyjności europejskich producentów na amerykańskim rynku oraz utratę części tego rynku - powiedział Kozłowski.

Ekonomista zwraca uwagę, że ucierpieć może także amerykański przemysł. - Wiele produktów wytwarzanych również w Stanach Zjednoczonych jest uzależnionych od importu komponentów z różnych części świata. W konsekwencji niekoniecznie zostanie osiągnięty cel w postaci przeniesienia produkcji przemysłowej do Stanów Zjednoczonych na skutek wprowadzonych ceł, ponieważ wiele działów amerykańskiego przemysłu również zostanie negatywnie dotknięta - tłumaczy główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. 

Według Donalda Trumpa wprowadzenie ceł ma "zwrócić to, co zostało Ameryce ukradzione" przez partnerów handlowych. Równocześnie cła mają zasilić budżet bilionami dolarów, zmniejszając dług, jak i zmuszając zagraniczne firmy do przeniesienia produkcji do USA. Komisja Europejska już zareagowała na decyzję prezydenta USA. Bruksela pracuje nad wprowadzeniem "środków zaradczych", z kolei wielu szefów rządów państw UE zapowiedziało, że będą chronić interesy swoich obywateli.

REKLAMA

Ile Polska może stracić na cłach, które wprowadziły USA?

Co cła oznaczają dla Polski? Część ekonomistów uważa, że choć nasza gospodarka je odczuje, ich wpływ nie będzie duży. W przypadku wystąpienia wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską PKB Polski spadłby o niewiele ponad 0,4 proc. - prognozują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.   

Import z USA wzrósł z 10,6 mld dol. w 2022 r. do 16,5 mld dol. w 2024 r. Wartość polskiego bezpośredniego eksportu w 2024 r. wzrosła o 6,3 proc. rdr do 12,6 mld dol.

Źródła: Polskie Radio/PAP/ak/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej