Datki warunkiem nowoczesnego leczenia? Szpital MSWiA pod lupą rzecznika praw pacjenta
Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec sprawdzi, czy w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie doszło do naruszenia zbiorowych praw pacjentów. W placówce miano wymuszać pieniądze w zamian za dostęp do najnowszych technologii medycznych, który powinny być darmowy.
2025-04-08, 20:23
"Niedopuszczalna praktyka". Szpital MSWiA pod lupą
Według ustaleń "Rynku Zdrowia" i Wirtualnej Polski, w zamian za lepsze warunki leczenia oczekiwano od pacjentów darowizn na rzecz fundacji prowadzonej przez Instytut. Bartłomiej Chmielowiec uważa, że praktyka opisana przez dziennikarzy jest niedopuszczalna. "O doborze metody leczenia powinny bowiem decydować wyłącznie kryteria medyczne, a nie pozamedyczne, w tym związane z organizacją świadczeń" - napisano w komunikacie rzecznika.
Datki warunkiem nowoczesnego leczenia? CBA i MSWiA badają sprawę
Z dziennikarskiego śledztwa wynika, że chorzy na raka trzustki musieli wpłacać darowizny w wysokości do 20 tysięcy złotych na działającą przy szpitalu fundację. Miało im to zapewnić nowoczesne leczenie w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA. Chodzi o wykonywanie operacji robotem da Vinci. Według relacji pacjentów takie oczekiwania miał wobec nich profesor Marek Durlik, szef jednej z klinik i przewodniczący rady naukowej Instytutu.
Osoby, które nie wpłaciły pieniędzy, najczęściej były operowane klasycznie, mimo że operacje robotem są - zgodnie z prawem - finansowane przez szpital. Postępowanie w sprawie opisanej przez "Rynek Zdrowia" i Wirtualną Polskę podjęły Centralne Biuro Antykorupcyjne i ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.
Afera w szpitalu MSWiA w Warszawie. Placówka gotowa współpracować
Państwowy Instytut Medyczny MSWiA będzie współpracować ze służbami śledczymi w sprawie publikacji o nieprawidłowościach - zapewnił rzecznik Instytutu Dariusz Dewille. Podkreślił, że sprawa będzie wyjaśniana także w wewnętrznym postępowaniu. Zadeklarował pełną otwartość w kwestii dostępu do dokumentów, które mogłyby pomóc ustaleniu faktów.
REKLAMA
Posłuchaj
Rzecznik Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA podkreślił, że nigdy wcześniej nie było niepokojących informacji od pacjentów o jakichkolwiek nieprawidłowościach.
Czytaj także:
- Szpital został bez lekarzy. Wypisuje chorych, zawiesza oddział
- Podatek zamiast składki. Lewica przedstawi projekt zmian finansowania służby zdrowia
- Oto plan PiS na służbę zdrowia. Chcą uderzyć w 800+ i Ukraińców
Źródło: PAP/Polskie Radio/mbl
REKLAMA