Zaskakujący widok w Tatrach. Saharyjski pył nad Polską
Nad Tatrami pojawiło się charakterystyczne matowe, przyćmione niebo. To widoczny efekt obecności saharyjskiego pyłu, którego - jak poinformowała synoptyk IMGW Agnieszka Prasek - kulminacja przypada właśnie na czwartek i objęła południową część kraju.
2025-04-17, 11:34
Skąd się bierze saharyjski pył i jak wpływa na Tatry?
W czwartek nad Tatrami możemy obserwować przyćmione, matowe niebo - charakterystyczny efekt obecności pyłu saharyjskiego, który nadał krajobrazowi wyjątkowy wygląd. Agnieszka Prasek wskazała, że pył może wpływać na jakość powietrza. Dodała, że w kolejnych dniach zjawisko zacznie słabnąć, ponieważ dostaniemy się pod wpływ niżu - wówczas może wystąpić tzw. brudny deszcz, a na śniegu w wyższych partiach Tatr pojawi się osad.
Jak wyjaśnia synoptyk IMGW, saharyjski pył to głównie drobinki piasku i pyłu mineralnego, które unoszą się nad pustynią i są transportowane na północ przez atmosferyczną cyrkulację. Do Polski trafiają one dzięki południowym i południowo-zachodnim wiatrom. Zjawisko to jest dobrze znane - zazwyczaj występuje wiosną i powtarza się cyklicznie. W ubiegłym roku obecność pyłu nad Tatrami była jeszcze bardziej spektakularna.
Wraz z pyłem nadciągnęły do Polski ciepłe masy powietrza. Na Kasprowym Wierchu w czwartek rano temperatura wyniosła 6 stopni Celsjusza, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich aż 10 stopni Celsjusza. W Zakopanem termometry mają wskazywać ponad 20 stopni Celsjusza.
REKLAMA
Szybkie ocieplenie i silny wiatr przyspieszyły topnienie śniegu - na Kasprowym Wierchu jego warstwa zmniejszyła się o 40 centymetrów w ciągu tygodnia, do obecnych 65 centymetrów.
Ostrzeżenia przed lawinami i "brudnym śniegiem"
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzegło, że takie nagłe ocieplenie może podnieść zagrożenie lawinowe. - Wysokie temperatury w ciągu dnia pogarszają aktualną sytuację lawinową. Pokrywa śniegu jest bardzo mocno przesiąknięta wodą, a co za tym idzie, śnieg staje się bardzo ciężki i przepadający. Na wystawach nasłonecznionych możliwe są tzw. lawiny gruntowe - powiedział ratownik dyżurny TOPR.
W partiach szczytowych Tatr będzie można zaobserwować żółtawe ślady na śniegu - to właśnie efekt osiadania saharyjskiego pyłu. Będzie można także zaobserwować zmianę kolorystyki nieba - szczególnie podczas zachodu słońca.
IMGW prognozuje, że wpływ pyłu osłabnie w weekend, kiedy nad region nadejdą opady.
REKLAMA
- Jęzory plazmy uderzyły w Ziemię. Zorza polarna nad Polską
- Wypadek w kopalni. Na mężczyznę oberwały się "masy skalne"
- "Latający kleszcz" w Polsce. Atakuje chmarami, swędzenie może dokuczać wiele tygodni
Źródło: PAP/ nł/kor
REKLAMA