Wielki Piątek wolny od pracy? Te dane mówią wszystko
Czy Wielki Piątek powinien być dniem ustawowo wolnym od pracy? Takie pytanie zadano respondentom sondażu Instytutu Badań Pollster. Blisko połowa badanych wyraziła jednoznaczną opinię na ten temat.
2025-04-18, 09:48
Wielki Piątek wolny od pracy? Polacy zabrali głos
Sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Super Expressu", a jego wyniki opublikowano w piątek. Z badania wynika, że aż 49 procent badanych Polaków przyznało, że ich zdaniem poprzedzający Wielkanoc Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy. 35 procent badanych nie zgadza się z tym pomysłem, a 16 proc. nie ma opinii w tej sprawie. Badanie zrealizowano przez Instytut Badań Pollster w dniach 31 marca - 1 kwietnia na próbie 1007 dorosłych Polaków - podał "Super Express".
Polakom przypadła do gustu wolna Wigilia
"To pokazuje, że Polakom spodobał się ostatnio wprowadzony projekt ministerstwa rodziny pracy i polityki społecznej w kwestii wolnej Wigilii, bo za dodatkowym dniem wolnym w naszym badaniu opowiedziała się teraz niemal połowa respondentów" - czytamy na łamach "SE". Dziennik zapytał też o zdanie eksperta.
- Cieszę się, że ta proporcja nie wynosi 80 proc. do 20 proc. Nigdy nie krytykowałem tych pomysłów, jak wolna Wigilia - bo rzeczywiście ten jeden dodatkowy dzień wolny w ciągu roku nie doprowadzi do załamania polskiej gospodarki, jak twierdzą niektórzy - ale nie możemy w tym wszystkim popaść w skrajności - zauważył Marek Zuber z Akademii WSB.
Wielki Piątek w Kościele katolickim
W Wielki Piątek Kościół katolicki nie odprawia mszy św. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie - jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Jest to dzień postu ścisłego. Wielki Piątek męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu jest w religii katolickiej dniem skupienia i powagi. Z ołtarzy w świątyniach znikają kwiaty i świece, puste są tabernakula, a obrazy z wizerunkiem Chrystusa są zasłonięte. O szczegółach na ten temat opowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową jezuita ks. Paweł Bucki.
REKLAMA
W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje eucharystii
- To także jedyny dzień w roku, kiedy kościół nie sprawuje eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej właściwie jest kontynuacją liturgii, która rozpoczęła się w Wielki Czwartek. Stąd nabożeństwo zgodnie z mszałem rzymskim rozpoczyna się bez słów, bez znaku krzyża, i pozdrowienia. Ksiądz wchodzi i oddaje pokłon, cześć krzyżowi gestem prostracji, czyli po prostu leżeniem krzyżem - powiedział PAP kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie ks. Bucki.
Zwrócił on uwagę, że drugą częścią nabożeństwa jest liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis męki Pańskiej według św. Jana. - Tego dnia Kościół akcentuje przede wszystkim chwałę odkupienia przez krzyż, to, że Chrystus z miłości do człowieka przyjął haniebną śmierć, niż samo poniżenie, cierpienie, jakie wiązało się męką i śmiercią na krzyżu - dodał duchowny.
Źródła: Super Express/PAP/hjzrmb/kor
REKLAMA