Groźba miejskich powodzi. IMGW ogłasza alarm hydrologiczny
Prognozy pogody wskazują, że czwartek upłynie pod znakiem ulewnego deszczu i burz, zwłaszcza w południowej połowie kraju. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują możliwość wystąpienia lokalnych podtopień i powodzi błyskawicznych. Zalecają szczególną ostrożność. Wydano ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne, w tym najwyższego stopnia.
2025-04-24, 11:21
Nadchodzą potężne ulewy i burze. Niewykluczone powodzie błyskawiczne
Czwartkowa pogoda może być niebezpieczna. Na południu Polski prognozowane są ulewne deszcze i potężne burze, które mogą doprowadzić do lokalnych podtopień i zalać tunele, piwnice i podziemne parkingi. Niewykluczone są tzw. szybkie powodzie miejskie, czyli duże podtopienia spowodowane opadem znacznie większej ilości wody, niż są w stanie w krótkim czasie odprowadzić systemy kanalizacji. "W zlewniach zurbanizowanych, na mniejszych rzekach, rzekach górskich i podgórskich istnieje ryzyko przekroczenia stanów ostrzegawczych, alarmowych i gwałtownego podnoszenia się stanów wody" - ostrzegają prognozy IMGW.
Niebezpiecznie w południowej Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia
Zagrożone są rejony południowej połowy kraju. IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne I i II stopnia, a także meteorologiczne - I, II i III stopnia. Żółte alerty hydrologiczne obowiązują w województwach: lubuskim, dolnośląskim, łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim, a także na południu województwa mazowieckiego, w południowych powiatach Lubelskiego i we wschodniej Małopolsce. Pomarańczowe alerty - przed wodą w stanach ostrzegawczych z tendencjami do przekraczania stanów alarmowych - wydano zaś na Opolszczyźnie, w województwie śląskim i w zachodniej części województwa małopolskiego.
Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed deszczem z burzami wydano w Lubuskiem i Dolnośląskiem, a przed burzami - w południowych powiatach województwa łódzkiego i mazowieckiego, oraz w rejonie Kielc i na północnej Lubelszczyźnie. Ostrzeżenia II stopnia przed burzami wydano zaś dla Opolszczyzny, okolic Częstochowy, południowego Świętokrzyskiego, wschodniej Małopolski i Podkarpacia. Czerwone alerty III, najwyższego, stopnia wydano zaś dla województwa Śląskiego oraz zachodniej i południowej Małopolski. Ostrzeżenia hydrologiczne obowiązują od rana i godzin przedpołudniowych.
REKLAMA
Przed intensywnymi ulewami i burzami ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Mieszkańcy Dolnego Śląska, części Wielkopolski i województwa lubuskiego dostali SMS-y o treści: "Uwaga! Dziś i jutro (24/25.04) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek".
IMGW radzi: zachowaj ostrożność, nie parkuj pod drzewami
W przypadku potężnej burzy i powodzi błyskawicznej, synoptycy radzą zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na ostrzeżenia i komunikaty służb. Warto poszukać bezpiecznego schronienia i mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy. Ze względu na możliwe zalania dobrze nie parkować samochodów w obniżeniach terenu, a ze względu na silne porywy wiatru lepiej nie przebywać w okolicy drzew i wysokich obiektów, takich, jak słupy energetyczne i żurawie budowlane, bo mogą one zostać powalone przez wiatr.
Czytaj także:
- Europejczykom mróz mniej straszny niż skwar
- Chcą wstrzyknąć aerozol, by przyćmić Słońce. Zielone światło dla geoinżynierii
Źródła: IMGW/PAP/mbl
REKLAMA