Polska silna i ważna. Tusk czerpie z Chrobrego, ogłosił nową doktrynę piastowską

Zbrojenia, silna gospodarka i silna pozycja w Europie. Tysiąc lat po koronacji polskich królów premier Donald Tusk ogłosił w Gnieźnie "nową doktrynę piastowską Polski". 

2025-04-25, 15:13

Polska silna i ważna. Tusk czerpie z Chrobrego, ogłosił nową doktrynę piastowską
Premier ogłosił "nową doktrynę piastowską Polski". Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Piastowskie fundamenty Polski. 1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego

W pierwszej stolicy Polski, na uroczystym zebraniu posłów i senatorów uczczono 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego i jego następcy Mieszka II Lamberta. Premier mówił podczas tego wydarzenia, że warto ogłosić nową narodową doktrynę - doktrynę piastowską opartą na sile, a nie tylko na marzeniach i aspiracjach. Podkreślił też, że decyzje Bolesława Chrobrego ukształtowały Polskę i do dziś pozostają w mocy.

Jak mówił, gdy czasami słyszymy głosy narzekające na to, że Polacy muszą płacić jakąś cenę za przynależność do wspólnoty Zachodu, za uczestnictwo w UE, "to wyobraźmy sobie, ile samozaparcia, ile poświęcenia, ile wyobraźni musieli wykazać ci, którzy tysiąc lat temu podjęli taką decyzję".

Doktryna piastowska. Najsilniejsza armia i gospodarka

Nowa doktryna piastowska składa się z trzech filarów. Pierwszy z nich to inwestycje w uzbrojenie i armię. Donald Tusk zapewniał, że polska armia będzie najsilniejsza w Europie i będzie w stanie odeprzeć każde zagrożenie. Premier zapowiedział wykorzystanie do tego doświadczeń wojny na Ukrainie.

Drugi filar to Polska mająca najsilniejszą gospodarkę w regionie. Premier mówił, że nasz kraj "jest o włos" od dogonienia tych najmocniejszych, a za kilka lat dogoni Niemcy lub Japonię.

REKLAMA

Konieczne uzgodnienia z Warszawą

Ostatnia podpora to pozycja Polski w regionie i Europie. - Mamy unikatowe możliwości. Mało kto w Europie (...) może powiedzieć, że zbudował sobie bardzo silną pozycję w Unii i ma bardzo dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie od tego, kto w Waszyngtonie rządzi. To jest wspólny dorobek wszystkich tu obecnych - powiedział premier.

Wskazał, że "każdy, kto będzie chciał w tym regionie robić poważne interesy, będzie musiał przyjechać do Warszawy i o tym z nami porozmawiać". - Tak już w tej chwili się dzieje - zaznaczył. Wskazał, że Polska niedługo podpisze traktat z Francją, a także że budowany jest bardzo efektywny sojusz nordycki z udziałem Wielkiej Brytanii.

Polska w cywilizacji zachodniej

Premier Donald Tusk powiedział, że choć nie znamy pewnej daty koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego słów z tamtego dnia, pierwszy król pozostawił po sobie słowo "Polska". - To jest słowo, dla nas wszystkich, najwyższej wagi - mówił szef rządu. Dodał, że Bolesław Chrobry wypełnił to słowo czynami.

Donald Tusk mówił, że Bolesław Chrobry od początku umieścił Polskę w cywilizacji zachodniej. I dodał, że dziś Polacy też dokonują wyboru między Wschodem a Zachodem. - Każdy, kto by chciał unieważnić tę decyzję sprzed tysiąca lat, to tak, jakby chciał zdeptać koronę Bolesława - mówił szef rządu.

REKLAMA

Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski w 1025 roku, prawdopodobnie 18 kwietnia w Gnieźnie. Jego syn i następca został koronowany w tym samym roku, prawdopodobnie 25 grudnia. Wydarzenia te były zwieńczeniem dziesięcioleci starań o uzyskanie statusu królestwa, co umocowało Polskę w kulturze zachodniej oraz wewnątrz europejskiego systemu państw chrześcijańskich.

W uroczystościach w Gnieźnie oprócz premiera uczestniczyli między innymi prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz parlamentarzyści.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej