Wybory prezydenckie 2025. Jak zagłosować korespondencyjnie, a jak za granicą?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich już 18 maja. Swój głos będzie można oddać zarówno w kraju, jak i za granicą. Osoby, które głosują poza miejscem stałego zamieszkania, muszą złożyć odpowiedni wniosek. Trzeba pamiętać, by nie przegapić terminu. Z kolei głosujący za granicą muszą wcześniej dopełnić pewnych formalności. Wyjaśniamy szczegóły.

2025-04-29, 09:03

Wybory prezydenckie 2025. Jak zagłosować korespondencyjnie, a jak za granicą?
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna II tura, jeżeli będzie konieczna, zostanie przeprowadzona 1 czerwca.Foto: Marcin Bruniecki/REPORTER

Wybory prezydenckie 2025. Jak zagłosować korespondencyjnie

Poniedziałek 5 maja jest ostatnim dniem na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich przez m.in. wyborców z niepełnosprawnością lub wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Oprócz osób z niepełnosprawnością lub tych, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60. rok życia, z uprawnienia do głosowania korespondencyjnego skorzystać mogą wyborcy, którzy podlegają obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. W ich przypadku zamiar głosowania korespondencyjnego należy złożyć najpóźniej do 13 maja. Jeżeli wyborca będzie podlegał kwarantannie lub izolacji po 13 maja, zamiar takiego głosowania może złożyć najpóźniej do 16 maja.

Głosować korespondencyjnie można jedynie w kraju. Taki wniosek wyborca może złożyć ustnie, pisemnie z własnoręcznym podpisem, drogą elektroniczną (przy użyciu strony internetowej gov.pl) lub telefonicznie w przypadku wyborcy niepełnosprawnego oraz m.in. wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie. Do wniosku należy dołączyć kopię dokumentu (orzeczenia) wydanego przez organ właściwy do orzekania o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. W przypadku składania wniosku ustnego wyborca z niepełnosprawnością musi dostarczyć orzeczenie o niepełnosprawności do urzędu gminy. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującej komisarza wyborczego.

Nie później niż na sześć dni przed dniem głosowania wnioskujący wyborca powinien otrzymać pakiet wyborczy dostarczony mu do rąk własnych przez przedstawiciela Poczty Polskiej. W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille'a, jeżeli wyborca zażądał jej przesłania.

Głosować korespondencyjnie można również w przypadku ewentualnej II tury wyborów, która, jeśli będzie konieczna, odbędzie się 1 czerwca. Jeżeli wyborca nie zgłosił takiego zamiaru w I turze głosowania, to termin na zgłoszenie go w przypadku II tury upływa 22 maja, czyli 10 dni przed dniem ponownego głosowania. Czas na to ma od 19 maja, czyli od pierwszego dnia po I turze wyborów.

REKLAMA

Również 5 maja mija termin zgłaszania wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców z niepełnosprawnością bądź wyborców, który do dnia głosowania włącznie ukończyli 60 lat.

Prawo to przysługuje w gminie, w której w dniu wyborów nie działa gminny przewóz pasażerski. W takich warunkach określonym wyborcom przysługuje prawo do transportu do miejsca zamieszkania. Prawo to przysługuje również w przypadku ewentualnego ponownego głosowania - II tury. Jeżeli wyborca nie wnioskował o bezpłatny transport przed I turą - a chce skorzystać z tego uprawnienia podczas II tury wyborów - będzie mógł zgłosić wójtowi taki zamiar najwcześniej dzień po pierwszym głosowaniu (czyli 19 maja), a najpóźniej w piątym dniu przed dniem ponownego głosowania.

Informacja o organizacji w gminach bezpłatnego przewozu pasażerskiego zostanie podana do publicznej wiadomości do 8 maja. Wyborcy zgłaszający zamiar skorzystania z tego prawa powinni do 15 maja otrzymać informację o godzinie transportu do lokalu wyborczego.

Wyborca może zrezygnować z transportu do lokalu i transportu powrotnego lub tylko z transportu powrotnego. Termin na złożenie wójtowi takiej rezygnacji upływa 16 maja w przypadku I tury wyborów, a w przypadku ew. II tury - 30 maja. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy urzędu gminy.

REKLAMA

Wybory prezydenckie 2025. Jak głosować za granicą

Pozostały jeszcze dwa tygodnie na składanie wniosków o ujęcie w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą. Wniosek można złożyć do 13 maja - zarówno pisemnie, jak i elektronicznie. Takie wnioski mogą składać wyborcy stale mieszkający za granicą bądź osoby stale zamieszkałe w Polsce, które w dniu wyborów - 18 maja, lub w ewentualnej II turze, jeśli będzie konieczna, 1 czerwca - będą za granicą i mają ważny polski paszport. Jeśli wyborca może wjechać do danego kraju na podstawie dowodu osobistego, to wystarczy on do złożenia wniosku (z zastrzeżeniem, że jest ważny), a paszport nie będzie konieczny. Wniosek należy złożyć do odpowiedniego konsula w formie pisemnej albo elektronicznie poprzez udostępnioną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych stronę ewybory.msz.gov.pl.

Adresy lokali wyborczych w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyborca znajdzie na stronach: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Państwowej Komisji Wyborczej czy właściwego konsulatu.
Do 13 maja jest też czas na składanie wniosków o ujęcie w spisie wyborców w obwodach do głosowania utworzonych na polskich statkach morskich. W takim wypadku wniosek należy złożyć do kapitana statku.
Wyborca będzie umieszczony w spisie wyborców w obwodzie głosowania za granicą lub na statku morskim, również w przypadku II tury wyborów. W celu zmiany obwodu - na przykład na znajdujący się w Polsce bądź w innym kraju - należy ponownie złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania (w przypadku zmiany na obwód za granicą termin składania wniosków upływa 27 maja. W przypadku zmiany na stały obwód głosowania w Polsce - 29 maja).

Głosowanie w I turze poza granicami państwa umożliwi również zaświadczenie o prawie do głosowania, z którym głosować można w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wnioski te można było składać już od 4 kwietnia, w dowolnie wybranym urzędzie gminy, w formie pisemnej z własnoręcznym podpisem. Aby zagłosować na podstawie tego zaświadczenia, wniosek o jego wydanie wyborca musi złożyć najpóźniej do 15 maja. Jeżeli wyborca - który nie wnioskował o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania przed I turą - będzie chciał na jego postawie głosować w II turze, to na złożenie wniosku ma czas do 29 maja. Wniosek należy uzyskać od konsula bądź dowolnie wybranego urzędu gminy.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/mg/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej